Gündem

Almanya’da Demir Yolu Çalışanlarının Uyarı Grevi Sebebiyle Tren İstasyonları Boş Kaldı

Almanya'da Demiryolu Çalışanları Sendikasının (EVG) ücret artışı talebiyle düzenlediği uyarı grevi sebebiyle tren seferleri yapılmadı.
22 Nisan 2023
@aa

Almanya’da Demiryolu Çalışanları Sendikasının (EVG) ücret artışı talebiyle dün sabah 03.00’den 11.00’e kadar düzenlediği uyarı grevi sebebiyle tren seferleri yapılmadı. Alman Demir Yolları (Deutsche Bahn) tarafından yapılan açıklamada, yolcuların çoğunun greve hazırlıklı olduğu belirtilerek, “Tren istasyonları neredeyse boş kaldı.” ifadesi kullanıldı.

EVG, yüksek enflasyona karşı işverenleri daha iyi ücrete zorlamak için demir yolu çalışanlarını 8 saatlik uyarı grevine çağırmıştı. Alman Demir Yolları ise seferlerin tekrar yerel saatle 13.00’te başlayabileceğini duyurmuştu. EVG, Deutsche Bahn’ın yüzde 5 maaş artışı ve bir defaya mahsus 2 bin 500 avro ödeme içeren ücret artışı teklifini reddetmiş ve 230 bin çalışanın ücretlerine yüzde 12 zam veya ayda en az 650 avro daha fazla ücret talep etmişti.

Deutsche Bahn ile EVG arasında bir sonraki toplu sözleşme görüşmelerinin 25 Nisan’da yapılması planlanıyor.

Havalimanlarındaki grev bugün de devam ediyor

Öte yandan Düsseldorf, Köln/Bonn, Hamburg havalimanlarında güvenlik personelinin grevi sebebiyle yüzlerce uçak seferi iptal edildi. Köln/Bonn Havalimanı’nda 170, Duesseldorf’ta da 160 uçak seferinin iptal edildiği, Hamburg’da hiçbir sefer yapılmadığı belirtildi. Stuttgart Havalimanı’ndan yapılan açıklamada ise Verdi Sendikasının güvenlik görevlilerine bugün grev çağrısı yapması sebebiyle herhangi bir uçağın havalimanından kalkmadığı, gelişlerin ise mümkün olduğu aktarıldı.

Verdi Sendikası işverenler ile yaptığı toplu sözleşme görüşmelerinde güvenlik personeli için gece ve tatil günü mesaisi için ücret artışı talep ediyor.(aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş