Gündem

Sudan Sağlık Bakanlığı, Çıkan Çatışmalarda 512 Kişinin Öldüğünü Duyurdu

Sudan'da ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri arasında çıkan çatışmalarda bilanço ağırlaşıyor. Sudan Sağlık Bakanlığı, 512 kişinin öldüğünü 4 bin 193 kişinin de yaralandığı bildirdi.
27 Nisan 2023
@aa
Sudan Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında 15 Nisan’da başlayan çatışmalarda 512 kişinin yaşamını yitirdiğini 4 bin 193 kişinin de yaralandığı duyurdu. Yalnızca Hartum eyaletinde bu sürede 169 kişinin öldüğü, 2 bin 403 kişinin yaralandığı, çatışmanın taraflarıyla hastane ve sağlık merkezlerinden uzak durmaları konusunda görüşme sağlandığı aktarıldı.

14 HASTANE BOMBALANDI

Bazı hastanelerin kapatıldıktan sonra hizmete geri döndüğü, ilaç tedariki ve hastalık kontrolü noktasında Dünya Sağlık Örgütü ve ülkede faaliyet gösteren çeşitli kuruluşlarla koordinasyon içerisinde olunduğu kaydedildi. Sudan Doktorlar Sendikası ise çatışma hattına yakın bölgelerdeki hastanelerin yüzde 72’sinin çalışmalarını durdurduğunu açıkladı. Sendikanın Facebook hesabından yapılan açıklamada, “Başkent ve eyaletlerdeki 82 hastaneden 59’u hizmet dışı kaldı.” denildi.
Sendika, 14 hastanenin bombalandığını, 19 hastanenin ise zorla boşaltıldığını bildirdi. Sudan’ın başkenti Hartum ve diğer şehirlerde 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile paramiliter güç HDK arasında silahlı çatışmalar başlamıştı. Ordu ile HDK arasında “HDK’nin tamamen orduya katılmasını” öngören askeri güvenlik reformu konusunda son birkaç aydır yaşanan anlaşmazlık sıcak çatışmaya dönüşmüştü. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş