Gündem

Fransa’da 400 bine Yakın Türk Seçmenin Oy Verme İşlemi Başladı

Almanya'dan sonra Avrupa'da en çok seçmenin bulunduğu Fransa'da oy verme işlemleri başladı. Türk seçmenler 9 Mayıs'a kadar oy verebilecek.
27 Nisan 2023
@aa

Fransa’nın 6 kentinde de oy verme işlemlerine başlandı. Fransa’daki Türkler, Paris, Marsilya, Strazburg, Lyon, Nantes, Bordo kentlerindeki sandık merkezinde yerel saatle 09.00’dan itibaren oy kullanmaya başlarken bu kentlerdeki Türk seçmen, ilk turda 9 Mayıs’a kadar oy verebilecek. Fransa’da yaşayan Türk seçmenler ayrıca Mulhouse, Clermont-Ferrand ve Ingre kentlerinde 29 Nisan-1 Mayıs tarihleri arasında oy kullanabilecek.

2018 YILINDA SEÇMENLERİN YÜZDE 47,3’Ü SANDIĞA GİTMİŞTİ

800 bin civarında Türk vatandaşının yaşadığı Fransa’da, 397 bin 86 Türk seçmen bulunuyor. Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Ali Onaner’in, seçimlerin ilk turunda Fransa’daki toplam 9 sandık merkezini ziyaret etmesi planlanıyor.

Fransa’daki oy pusulalarının 10 Mayıs’ta Türkiye’ye hava yoluyla gönderilmesi planlanırken oyları sayma işlemleri 14 Mayıs’ta Türkiye’de yapılacak.

2018’de Türkiye’deki Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde Fransa’da yaşayan Türk seçmenlerin yüzde 47,3’ü sandığa gitmişti.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Hasan Damar Ağabeyimizi Hakka Uğurladık

İslam Toplumu Millî Görüş teşkilatlarının kurucu öncülerinden dün vefat eden Hasan Damar için Dormagen Meryem Ana Camiinde cenaze namazı kılındı. Hasan Damar Türkiye’de Eyüp Sultan Kabristanına defnedilecek.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş