Gündem

AİHM, Türkçe Konuşan Siyasetçiyi Haklı Buldu

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Bulgaristan'da 2013'te seçim kampanyasında Türkçe konuşan siyasetçi Lütfi Mestan'ın idari para ceza almasını ifade özgürlüğüne aykırı buldu. Bulgaristan, mahkeme kararı gereği tazminat ödeyecek. 
02 Mayıs 2023
@shutterstock

AİHM, siyasetçi Lütfi Mestan’ın Bulgaristan’da 2013 genel seçim kampanyası sırasında Türkçe konuştuğu için 250 Euroluk idari ceza almasına ilişkin kararını açıkladı. Mahkeme, Bulgaristan’da Seçim Kanunu’nda seçim kampanyalarında resmi dil Bulgarca haricinde başka bir dilin kullanılmasının yasak olduğuna işaret etti.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE AYKIRI BULUNDU

AİHM, kararında, demokratik bir toplumda çoğulculuğun, hoşgörünün ve azınlıkların korunmasının önemini vurgulayarak Mestan’a verilen idari cezanın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) ifade özgürlüğüne ilişkin 10. maddesini ihlal ettiğine karar verdi. Mahkeme, Bulgaristan’ın mahkeme masrafları için 3 bin 200 Euro ve Mestan’a tazminat olarak 3 ayda toplam 1200 Euro ödemesini kararlaştırdı. Mestan, Bulgaristan’da 2013’te genel seçim kampanyası sırasında Türkçe konuşmuştu.

BULGARİSTAN 4 BİN 400 EURO TAZMİNAT ÖDEYECEK

Bulgar yetkililer, Mestan’ın ülkedeki Seçim Kanunu’nu ihlal ettiğini ileri sürmüştü. Önce yaklaşık 1000 Euro idari cezaya çarptırılan Mestan’ın Kotel Bölge Mahkemesine yaptığı itiraz sonucu cezası 250 Euro olarak revize edilmişti.

Mestan, bu olayla ilgili AİHM’e 2015’te başvurmuş, AİHS’nin ifade özgürlüğüne ilişkin 10. maddesi ve ayrımcılık yasağına ilişkin 14. maddesinin ihlal edildiğini savunmuştu. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Hasan Damar Ağabeyimizi Hakka Uğurladık

İslam Toplumu Millî Görüş teşkilatlarının kurucu öncülerinden dün vefat eden Hasan Damar için Dormagen Meryem Ana Camiinde cenaze namazı kılındı. Hasan Damar Türkiye’de Eyüp Sultan Kabristanına defnedilecek.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş