Toplum

Almanya’da Çalışanlar Daha Fazla Vatandaşlık Parası Alabilecek

Almanya’da çalıştıkları hâlde Vatandaşlık Parası (Bürgrgeld) alanlar, 1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren daha fazla gelire sahip olabilecekler.
09 Mayıs 2023
@shutterstock

Almanyada Vatandaşlık Parası yardımı alan çalışanlar 1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren daha fazla kazanabilecekler. Daha önce ayda 520-1.000 Euro arasında geliri olanlar bu miktarın yüzde 20’sini alabilirlerken 1 Temmuz’dan sonra yüzde 30’unu alabilecekler.

Öğrenci olarak minijoblarda çalışanların gelirleri aile gelirine dahil edilmeyecek. Aynı uygulama meslek eğitimi görenlerle gönüllü sosyal hizmetler yapanlar için de geçerli olacak.

Gönüllü hizmetlerde bulunanlar bu hizmetleri karşılığında yıllık 3 bin Euro’ya kadar ücret alabilecekler. Alınan bu ücret gelirden sayılmayacak.

1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren Vatandaşlık Parası alanlar için daha sıkı bir uygulamaya gidilecek. Vatandaşlık Parası alanların iş hayatına dönüşlerinin kolaylaştırılması için bir sözleşme imzalanacak. Sözleşme kurallarına uyulmadığı takdirde para kesintisine gidilecek.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş