Gündem

Türkiye Meclisinde Yurt Dışı Seçmenleri Almanya’dan 5 Milletvekili Temsil Edecek

3.5 milyon seçmeni bulunan yurt dışından 5 aday milletvekili oldu. Hem adaylar hem de seçilenlerin tamamı Almanya’dan. Yurt Dışından Ak Parti 3, Yeniden Refah 1 ve CHP (Deva Partisi) de 1 milletvekili çıkardı.
15 Mayıs 2023
Yurt dışından 5 aday milletvekili seçildi.@aa

Türkiye’de yapılan 28. Dönem Milletvekilliği seçimlerinde yurt dışında yaşayıp aday olan 6 adaydan 5’i milletvekili seçildi. Bir aday ise seçilemedi.

Yurt dışı seçmen kütüğünde kayıtlı yaklaşık 3.5 milyon seçmen bulunuyor. Bu seçmenlerin 1 milyon 307 bin 936’sı oy kullandı.

Yurt dışından aday olanların tamamı da Almanya’dan geliyor. Almanya’da 1 milyon 501 bin 152 seçmen yaşıyor.

28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi kapsamında yurt dışından 5 milletvekili seçildi. (Soldan Sağa: Oğuz Üçüncü, Ali Yüksel, Zafer Sırakaya, Meryem Göka ve Mustafa Yeneroğlu)

5 Milletvekili Seçildi

Seçilen adayların 3’ü Adalet ve Kalkınma Partisi’nden seçimleri kazanırken, bir aday da Yeniden Refah Partisi’nden milletvekili seçildi. Seçilen adaylardan birisi ise Cumhuriyet Halk Partisi listesinden seçimlere katılan Deva Partisi’nden oldu. Yeşil Sol Parti’den milletvekili adayı ve daha önceki dönemde HDP’den milletvekili olan Turgut Öker seçilemedi.

Adayların Partilere Dağılımı

Yurtdışından aday olan ve seçilen adayların isim ve partilere göre dağılımı ise şöyle:
Oğuz Üçüncü (Adalet ve Kalkınma Partisi), Zafer Sırakaya (Adalet ve Kalkınma Partisi), Meryem Göka (Adalet ve Kalkınma Partisi), Ali Yüksel (Yeniden Refah Partisi) ve Mustafa Yeneroğlu (Deva Partisi adına Cumhuriyet Halk Partisi listesinden).

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Hasan Damar Ağabeyimizi Hakka Uğurladık

İslam Toplumu Millî Görüş teşkilatlarının kurucu öncülerinden dün vefat eden Hasan Damar için Dormagen Meryem Ana Camiinde cenaze namazı kılındı. Hasan Damar Türkiye’de Eyüp Sultan Kabristanına defnedilecek.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş