Gündem

Almanya’da Toptan Eşya Fiyatları 2 Yıldan Sonra İlk Kez Düşüş Kaydetti

Almanya Federal İstatistik Ofisi verilerine göre, Almanya'da toptan ticaretteki fiyatlar, Nisan ayında yıllık bazda 28 ayın ilk düşüşünü kaydetti.
16 Mayıs 2023
Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), hükümetin kemer sıkma önlemleri nedeniyle Almanya’nın büyüme tahminini yüzde 0,9’dan yüzde 0,7’ye düşürdü.@shutterstock

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) verilerilerine göre, ülkede Toptan Eşya Fiyat Endeksi, Nisan ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 0,5 gerileyerek Aralık 2020’den bu yana ilk yıllık düşüşü gösterdi. Destatis açıklamasında, “Toptan ticaretteki fiyatlarda nisandaki düşüş, Aralık 2020’de yıllık bazda yüzde 1,2 azalıştan bu yana ilk düşüş oldu.” denildi.

ŞUBAT AYINDA YÜZDE 8,9 ARTMIŞTI

Fiyatlardaki düşüşte petrol ürünlerinin fiyatlarının gerilemesi etkili oldu. Nisanda yıllık bazda petrol ürünleri yüzde 15,7 ve katı yakıtlar yüzde 31,5 düşüş kaydetti. Nisanda patates fiyatlarındaki artışın yıllık bazda yüzde 22 olması dikkati çekti. Bu arada, toptan satış üretici ve son tüketici arasındaki bağlantı noktası olduğundan bu gelişme, gelecekteki enflasyon eğilimleri için gösterge niteliği taşıyor.

DÜŞÜŞÜN SEBEBİ PETROL FİYATLARININ GERİLEMESİ

Öte yandan, Almanya’da martta yüzde 7,4 olan yıllık enflasyon, enerji fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle Nisan ayında beklentilere yakın olarak yüzde 7,2’ye geriledi. Uzmanların çoğu, Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip Almanya’da artık enflasyonun zirve yaptığını belirtirken, enflasyonun, gıda fiyatlarıyla şimdilik yüksek kalmasının beklendiğini ve tüketicilerin satın alma gücünü düşürmeye devam edeceğini vurguladı.

Bu arada, önde gelen Alman ekonomik araştırma enstitüleri, 2022’de ortalama yüzde 6,9 olan enflasyonun 2023 için ortalama yüzde 6’ya ineceği ve 2024’te yüzde 2,4’e düşeceği öngörüsünde bulunuyor. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş