Gündem

IGMG Genel Sekreteri Ali Mete: Aşırı Sağcı Öğretmenler Okullardan Uzak Durmalı

Almanya'da başörtülü Müslüman öğrencilerin çok büyük oranda ön yargılarla ve ırkçılıkla karşı karşıya kaldığını söyleyen IGMG Genel Sekreteri Ali Mete, aşırı sağcı öğretmenlerin okullardan uzak durması gerektiğini söyledi.
17 Mayıs 2023
IGMG Genel Sekreteri Ali Mete

Almanya’da okullardaki tek problemin aşırı sağcı öğrenciler olmadığını söyleyen İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Ali Mete, Ravensburg ve Berlin’deki bazı öğretmenlere yönelik devam eden dava süreçleriyle ilgili açıklama yaptı. Ali Mete, “Aşırı sağcı öğretmenler de tehlike arz ediyor. Öğretmenlerin okullardaki aşırı sağcılar hakkında yardım talebinde bulunması şaşırtıcı bir gelişme değil. Dışlama, mobbing ve şiddet maalesef birçok öğrenci için artık okul hayatının sıradan bir parçası haline geldi” dedi. Mete, okullardaki sorunun gönderdikleri mektupla yardım çağrısında bulunan öğretmenlerin ortaya koyduklarından daha büyük olduğunu söyledi.

ŞİDDET VE MOBBİNG SIRADANLAŞTI

Okullardaki aşırı sağcı ideolojiye sahip öğretmenlerin sayısının az olmadığını söyleyen IGMG Genel Sekreter Ali Mete, “Vakaların büyük çoğunluğu mağdurlar tarafından, zarar görecekleri endişesiyle gizleniyor. Okul idareleri bu hususta genellikle tavizler veriyor, durumu masumlaştırıyor veya öğretmenlerden yana tavır alıyor. Etrafta başka kimseler yokken yapılan imalar ve aşağılamalar bu zihniyeti ortaya koyuyor ancak çoğu zaman bunlar kanıtlanamıyor. Böyle durumlarda öğrenciler ve aileleri yalnız bırakılıyor ve kötü not, mobbing veya başka türlü endişeler sebebiyle susmak zorunda” kaldıklarını söyledi.

“VAKALARIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU GİZLENİYOR”

Müslüman öğrencilerin ve ailelerin ırkçılığa maruz kalmanın yanı sıra İslam düşmanlığının farklı tezahürleri ile de başa çıkmak mecburiyetinde olduklarını söyleyen Mete, “Özellikle başörtülü Müslüman öğrenciler çok büyük oranda ön yargılarla ve Müslüman karşıtı ırkçılıkla karşı karşıya kalıyorlar. Teşkilatımıza gelen sayısız başvuru ve mağdurların çaresizliği problemin yapısal olarak kökleştiğini, Ravensburg ve Berlin örneklerinde görüldüğü gibi münferit vakalar olarak geçiştirilmemesi gerektiğini gösteriyor. İster öğrencilerden ister öğretmenlerden kaynaklansın, okullardaki aşırı sağcılık ve ırkçılığın her çeşidi bertaraf edilmelidir. Siyaset bunu gündemine almalı ve öğretmenlerden gelen söz konusu mektubu bunun için bir fırsat olarak görmelidir” ifadelerini kullandı.

“KONU IRKÇILIKSA TEK BİR VAKA BİLE FAZLADIR”

Öğretmenlerin büyük çoğunluğunun olağanüstü çaba sarf ederek çok güzel işler yaptığını ve mağdurların yanında yer aldığını söyleyen Mete,  “Ama bazı kişisel dezavantajlara sebebiyet vereceği endişesiyle ya da meslektaşlarıyla yanlış bir dayanışma örneği sergileyerek durumu görmezden gelen öğretmenlerin sayısının da az olmadığını bilmek gerekir. Çok önemli bir diğer husus da faillere yaptıklarına müsamaha gösterilmeyeceğinin net bir şekilde hissettirilmesidir. Konu ırkçılıksa tek bir vaka bile çok fazladır ve netice ne olursa olsun cezalandırılmalıdır. Emsal teşkil etmemesi adına bu hayati önem taşımaktadır.” dedi.

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş