Toplum

Almanya’da Koalisyon Hükümeti Anlaştı: Alman Vatandaşı Olmak Kolaylaşacak

Almanya'da koalisyon hükümetini oluşturan partiler çifte vatandaşlığı kolaylaştıran yasadaki değişiklik konusunda anlaştıkları ifade edildi. Yahudi düşmanlığı yapanlar vatandaş olamayacak.
19 Mayıs 2023
@shutterstock

Almanya’da hükümeti oluşturan partiler, Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller Partisi (Grüne) ve Hür Demokrat Partinin (FDP), çifte vatandaşlığı kolaylaştıran yasadaki değişiklik konusunda anlaştıkları ifade edildi.

Süddeutsche Zeitung’un haberine göre, Almanya İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan yasa tasarısıyla hükümet, vatandaşlığa kabul işlemlerini önemli ölçüde basitleştirmeyi, bu sayede göçmenlerin ülkeye uyumunu kolaylaştırmayı amaçlıyor.

UZUN YILLAR ÇALIŞAN GÖÇMENLER DAHA HIZLI VATANDAŞLIK ALABİLECEK

49 sayfalık yasa tasarısı taslağına göre, Almanya’da uzun yıllardır yaşayan göçmenler daha hızlı vatandaş olabilecek. Almanya’da vatandaşlığa geçmek için mevcut 8 yıl şartı 5 yıla inecek. 67 yaşından büyükler için vatandaşlığa kabulün ön koşulu olarak yazılı sınav şartı yerine mülakat yeterli olacak.

Almanya’da yaşayan ve 5 yıl boyunca yasal olarak çalışmış bir yabancının çocuğu da daha çabuk Alman vatandaşı olabilecek.

VATANDAŞLIĞA GEÇME ŞARTI 5 YILA İNECEK

Almanya’da güncellenmesi planlanan vatandaşlık yasası ülkedeki en kalabalık yabancı nüfusu oluşturan Türkleri de yakından ilgilendiriyor. Alman vatandaşı olabilmeleri için Türk vatandaşlığından çıkmaları gereken Türkler yeni yasanın çıkması halinde Türk vatandaşlığını bırakmadan Alman vatandaşlığını alarak çifte vatandaş olabilecek.

Yasa tasarısının Bakanlar Kurulu tarafından yasalaşmasının ardından yaz aylarında Federal Meclis’e sevk edilerek yasalaşması bekleniyor.

SUÇA KARIŞMAMIŞ KİŞİLER DE VATANDAŞ OLABİLECEK

Yasa tasarısı taslağında, Hür Demokrat Partinin (FDP) itirazları da dikkate alındı.  FDP’nin itirazları sonucu ancak sosyal yardım almayanlar ve herhangi bir suç eylemine karışmamış kişiler vatandaş olabilecek.

Yahudi Düşmanı ve Irkçılar Vatandaş olayamayacak

Yeni vatandaşlık yasasının çıkması hâlinde Yahudi düşmanı, ırkçı, yabancı düşmanı veya insanlık dışı suçlar işlediği kanıtlanan kişiler Alman vatandaşlığı alamayacak. Bunun için vatandaşlık işlemlerini yapan dairelerle savcılıklar daha sıkı bir işbirliğine gidecek.

Avrupa istatistik kurumu Eurostat’ın rakamlarına göre, Almanya’nın vatandaşlığa kabul oranları Avrupa Birliği ortalamasının altında.

2021 yılı sonu verilerine göre, 83,1 milyon nüfusa sahip Almanya’da yaklaşık 72,4 milyon Alman vatandaşı ve yaklaşık 10,7 milyon yabancı uyruklu kişi bulunuyor. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş