Gündem

Yurt Dışında Oy Kullanma İşlemi Başladı: Vatandaşlar Konsolosluklara Akın Ediyor!

Türkiye’deki Cumhurbaşkanı seçiminin 2. turu için Türkiye'nin dış temsilciliklerinde ve gümrük kapılarında oy verme işlemi başladı.
20 Mayıs 2023
@aa

Türkiye’de Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) açıkladığı cumhurbaşkanı 2. Tur seçim takvimine göre yurt dışı temsilcilikleri çerçevesinde seçimler 20 Mayıs Cumartesi günü başladı. Köln Konsolosluğu çevresinde araçlarıyla çevre şehirlerden gelen vatandaşlar sabah saatlerinde trafiği kilitledi. İlk seçime göre sürenin kısa olması sebebiyle oylarını bir an önce vermek isteyen vatandaşların uzun kuyruklar oluşturduğu gözlendi başladı.

almanya’da 13 konsolosluk bölgesinde oy kullanılabilecek

Yurt dışında oy kullanacaklar için ilk turda kullanılan seçmen adresleri geçerli olacak. En çok Türk seçmenin bulunduğu Almanya’da 13 konsolosluk bölgesinde saat 8.00 ile 23.00 arasında sandığa gidilebilecek.

29 Mayıs 2005’ten önce doğanlar ikinci turda oy kullanabilecek

Öte yandan 29 Mayıs 2005 tarihinden önce doğmuş olanlar için de değişiklik söz konusu. Buna göre bu tarihten önce doğanlar, yani ilk turdan sonra 18 yaşını dolduranlar, ikinci turda oy kullanabilecek.

24 Mayıs’ta sona erecek

Yurt dışı temsilciliklerde oy verme işlemi, 24 Mayıs Çarşamba günü tamamlanacak. Yüksek Seçim Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre, 3 milyon 423 bin 759 kayıtlı yurt dışı seçmen sınır kapıları ve yurt dışı temsilciliklerde oy kullanabilecek. İkinci turda 70’den fazla ülkedeki dış temsilciliklere ve bunlara bağlı kentlerde toplam 167 noktada oy kullanılacak.(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş