Gündem

Almanya’dan AB’ye Rest: Anlaşamazsak Schengen Tehlikeye Girer 

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, AB ortak iltica sisteminde anlaşma sağlanamaması durumunda Şengen’in tehlikeye gireceğini söyledi. Anlaşma için birkaç aylık bir süre verdi.
26 Mayıs 2023
@aa

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Avrupa Birliği’nin (AB) ortak iltica sisteminde reform yapılması konusunda anlaşma sağlanamaması durumunda Birlikte serbest dolaşımı öngören Schengen uygulamasının tehlikeye gireceği uyarısında bulundu.

Faeser, Avusturyalı mevkidaşı Gerhard Karner ile Berlin’deki görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, 8 Haziran’da AB İçişleri Bakanları toplantısında ortak iltica sisteminin ele alınacağını belirterek, AB’de iltica sisteminin dengeli olması için Almanya’nın Birlik dış sınırlarının korunmasını ve sığınmacıların adil şekilde AB ülkelerinde dağıtılmasını istediğini ifade etti.

“SIĞINMACILAR AB ÜLKELERİNE ADİL ŞEKİLDE DAĞITILMALI”

AB ortak iltica sisteminde anlaşma sağlanmasının önemine dikkati çeken Faeser, “Birkaç ay içerisinde bir anlaşmaya varamazsak Schengen’i tehlikede görüyorum.” ifadesini kullandı.

Bu konuda anlaşmaya varmak için 8 Haziran’ın önemli olduğunu, burada bir anlaşma sağlanamaması durumunda bir süre daha müzakereye devam edilebileceğini dile getiren Faeser, “Ancak şimdi 8 Haziran’da gerçekten bir ilerleme kaydetmek için çaba sarf etmeliyiz.” dedi. Faeser AB’deki mevkidaşlarıyla bir dizi görüşmeler yaptığını, anlaşmaya varılması için bir iradenin mevcut olduğunu kaydetti.

“İLTİCA FRENİNE BASMALIYIZ”

Avusturya İçişleri Bakanı Karner de iltica sisteminin işlemesi için dış sınırların korunmasının önemini vurguladı. AB’de iltica hakkı olmayanların ülkelerine geri gönderilmesi gerektiğine işaret eden Karner, “İltica frenine basmazsak, yardımımıza ihtiyacı olanlara yardım edemeyiz.” dedi. Birlik ülkeleri uzun süredir iltica sistemi reformu üzerinde anlaşmaya varmak için müzakereler yürütüyor.

Tartışılan konuların başında iltica başvurularının ön incelemesinin AB dış sınırlarında yapılıp yapılmaması ve mültecilerin Birlik ülkelerine nasıl dağıtılacağı yer alıyor. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş