Gündem

Fransa’da Tartışmalara Yol Açan Karar: Şüphelilerin Telefonları Gizlice İzlenebilecek

Fransa'da senatörler, zanlıların telefonlarındaki kamera ve mikrofonların uzaktan etkinleştirilip izlenmesine olanak sağlayan yasa tasarısını onayladı.
14 Haziran 2023
@aa

Fransa Senatosunda, 6 Haziran’dan bu yana görüşülen “Adalet Yasası” olarak adlandırılan ve şüpheli kişilerin, dijital cihazlarına uzaktan gizlice müdahale izni veren tasarı oylamaya sunuldu. Tasarı, 13 “hayır” oyuna karşı 231 “evet” oyuyla kabul edildi.

Adalet Bakanlığının bütçesinin 2027’ye kadar 11 milyar Euro’ya yükseltilmesini kapsayan tasarı, 4 yılda 10 bin ek memurun işe alınmasını içeriyor.

TASARI SENATODAN GEÇTİ

Yasa tasarısı, gelecek yıla kadar adliyelerde aile içi şiddet davalarına bakacak özel ekiplerden oluşan birim kurulmasını kapsıyor.  Tasarısının 3. maddesi, terör ve organize suç gibi durumlarda zanlıların telefon, bilgisayar ve tablet gibi dijital cihazlarından ses ve görüntü kaydı almak için mikrofon ve kameraların etkinleştirilmesini sağlayıp konumlarının izlenmesine imkan veriyor.

ŞÜPHELİLERİN KONUMLARI TESPİT EDİLECEK

Ciddi suçlar için adreslere yapılan gece baskınlarının kapsamının genişletilmesini ve hükümete, belirli koşullar altında, ön soruşturma sürelerini uzatma olanağını tanımayı da içeren tasarının, şüpheli kişilerin dijital cihazlarına uzaktan müdahale gibi bazı maddeleri, hakim kararıyla mümkün olacak.

ÖZGÜRLÜKLERİ KISITLAYACAĞI İÇİN ELEŞTİRİLİYOR

Tasarı, “10 yıl hapis öngörülen şüpheli durumlar”da cihazların konumlarının izlenebilmesini kapsıyor. Avukatlar, kamu ve bireysel özgürlükleri savunan dernekler ve sol akım siyasetçiler, tasarıyı, “özgürlükleri kısıtlayacağı ve özel hayatı ihlal edeceği” gerekçeleriyle eleştiriyor.

Yasa tasarısı, Fransız Parlamentosunun diğer kanadını oluşturan Ulusal Meclis’te görüşülecek. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş