Gündem

Almanya Kalkınma Bakanı: Düzensiz Göçmenlere Daha Fazla Yardım Edilmeli

Almanya Kalkınma Bakanı Svenja Schulze, Avrupa’ya yasal göçün mümkün kılınması gerektiğini söyledi.
15 Haziran 2023

Almanya Kalkınma Bakanı Svenja Schulze, Mora Yarımadası açıklarında düzensiz göçmenleri taşıyan teknenin alabora olması sonucu 79 kişinin ölmesinin ardından Welt televizyonuna yaptığı açıklamada, “Eğer böyle bir yolculuğa çıkıyorsanız, bu koşullar altında denizi aşıyorsanız, o zaman çok çaresiz olmalısınız ve işte bu yüzden yasal göçü mümkün kılmamız çok önemli.” dedi.

YASAL GÖÇÜ MÜMKÜN KILMAMIZ ÇOK ÖNEMLİ

Avrupa’nın işçilere ve kalifiye elemanlara ihtiyacı bulunduğunu aktaran Schulz, “İşte bunun için onlara yasal yolları göstermeliyiz ve savaştan kaçanlara açlık ve ihtiyaç içinde oldukları için doğru koşulları sağlamalıyız. Çoğu evine geri dönmek de istiyor.” diye konuştu.

“DOĞRU KOŞULLARI SAĞLAMAYALIYIZ”

Sığınmacılara kapılarını açan, onları misafir eden ülkelere daha fazla yardım eli uzatılması gerektiğini ifade eden Schulze, şöyle devam etti: “Çoğu insan savaşlardan, açlıktan ve aynı zamanda iklim değişikliğinin meydana getirdiği olumsuz neticelerden kaçıyor. Yapabileceğimiz şey, bu kadar çok mülteciyi kabul eden bu toplumların bu durumla başa çıkabilmelerine yardımcı olmaktır. Alman kalkınma politikasında da bunu yapıyoruz, yani mültecilerin çoğunun bulunduğu ülkelerde suya, sağlık bakımına ve aynı zamanda eğitime ve işgücü piyasasına erişimin sağlanmasına yardımcı oluyoruz.”

SIĞINMACILARA DAHA FAZLA YARDIM ELİ UZATILMALI

Schulze, söz konusu ülkelerin çoğunlukla, savaş bölgelerinin hemen yakınında bulunan ya da iklim değişikliğinin halihazırda çok belirgin olduğu bölgelerdeki ülkeler olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Mültecilerin çoğunun bulunduğu yer, bizim deyimimizle küresel güneydir ve bu nedenle onlara yardım etmek, dayanışma göstermek, böylece çok sayıda insanla başa çıkabilmelerini sağlamak çok önemlidir.”

Alman Bakan, Avrupa Birliği (AB) İçişleri bakanlarının hafta başında ana hatlarını karara bağladığı iltica politikasının da revizyona ihtiyacı olduğunu savunarak, düzenlemede ailelerin ve çocukların durumunun daha da iyileştirilmesi gerektiğini vurguladı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş