Gündem

Yunanistan’da Göçmenleri Taşıyan Tekne Battı: 79 Göçmen öldü

Yunanistan'ın Mora Yarımadası açıklarında, düzensiz göçmenleri taşıyan balıkçı teknesinin alabora olması sonucu 79 kişi hayatını kaybetti.
16 Haziran 2023
@msf.org

Yunan medyasında yer alan haberlere göre, Mora Yarımadası’nda Navarin açıklarında, düzensiz göçmenleri taşıyan balıkçı teknesi, henüz belirlenemeyen nedenle alabora oldu. Yunanistan’da yılın en ölümcül göçmen faciası olarak görülen ve uluslararası sularda meydana gelen olayda 79 kişi yaşamını yitirdi, 100’den fazla kişi kurtarıldı.

YILIN EN ÖLÜMCÜL GÖÇMEN FACİASI

Arama kurtarma çalışmalarına, 6 sahil güvenlik gemisi, bir donanma fırkateyni, bir askeri nakliye gemisi ve bir hava kuvvetleri  helikopterinin yanı sıra çok sayıda özel tekne katıldı. Kurtarılan göçmenlerden dördü hipotermi belirtileriyle hastaneye kaldırıldı.

Yunan Sahil Güvenlik birimleri, kurtarılan göçmenlerin can yeleği gibi güvenlik ekipmanı giymediğini açıkladı. Libya’nın doğusundaki Tobruk bölgesinden İtalya’ya gitmeye çalışan teknede, sivil toplum kuruluşu Alarm Phone’a göre yaklaşık 700 kişi bulunuyor.

Gündem | 12 Haziran 2023 Yunanistan’tan Düzensiz Göçmen Kararı: Türkiye Sınırına Çit Kuracak 12 Haziran 2023

TEKNEDE YAKLAŞIK 700 KİŞİ VARDI

Yunan Radyo ve Televizyon Kurumu ERT, bottakilerin çoğunun 20’li yaşlarda erkek olduğunu aktararak, düzensiz göçmenlerin Suriye, Filistin, Afganistan ve Pakistan uyruklu oldukları bilgisini verdi.  Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu da kurtarılan göçmenlere destek olmak için gittiği Kalamata Limanı’nda bir grup göstericinin tepkisiyle karşılaştı.

GÖSTERİCİLER CUMHURBAŞKANINA TEPKİ GÖSTERDİ

Sakelaropulu’nun bir yandan Türkiye ile Yunanistan sınırına kurulan çelik çitin uzatılmasına destek vermesi, diğer yandan da kurtarılan göçmenlere destek olmak için Kalamata’ya gelmesinin “saçma ve tutarsız” olduğunu savunan göstericiler ile Sakelaropulu arasında kısa süreli tartışma yaşandı.

Eski Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, sosyal medya hesabı üzerinden, “Mora’nın güneybatısında, Akdeniz’in uluslararası sularında bugün meydana gelen trajik olay hepimizi şoke etti. Bu kadar masum can kaybı beni üzüyor. Ve şimdiden, Yeni Demokrasinin tüm gücü geçici hükümetin emrinde” paylaşımında bulundu.

“ÖNCELİK HAYAT KURTARMAK”

Önceliğin hayat kurtarmak olduğu belirten Miçotakis, göç meselesinin Avrupa politikası gerektiren bir sorun olmaya devam ettiğini vurguladı. Radikal Sol İttifak (SYRIZA) lideri Aleksis Çipras da olayla ilgili sosyal medya hesabından, “Şu an, insanlık ön planda olmalı ve kurtulanların yanında olmamız gerekiyor.” mesajını paylaştı.

Yunan Devlet Ajansı AMNA’ya konuşan Kalamata Belediye Başkanı Thanasis Vasilopulos, Kalamata Limanı’na açık hava hastanesi kurulduğunu belirterek, göçmenlerin tedavilerinin burada yapıldığını kaydetti.

“İNSANLIK ÖN PLANDA OLMALI”

Bölgedeki hastanelerin de alarm durumuna geçtiğini vurgulayan Vasilopulos, başkent Atina’dan bölgeye çok sayıda ambulans getirildiğini söyledi. Kalamata Limanı’nın eski depolarında göçmenler için geçici barınma alanı oluşturulduğunu belirten Vasilopulos, “Göçmenlere yiyecek hazırlanması ve dağıtılması için özel alanlar belirlendi. Su temin ediliyor, tuvaletler, duşlar ve çadırlar kuruldu.” dedi.

GÖÇMENLER MALAKASA KAMPINA GÖTÜRÜLECEK

Yunanistan Göç ve İltica Bakanlığınca yapılan açıklamada, bakanlık yetkililerinin de Kalamata Limanı’na gittikleri belirtildi. Açıklamada, limandaki işlemlerin tamamlanmasının ardından göçmenlerin Atina yakınlarındaki Malakasa Kampı’na götürülecekleri kaydedildi.

Öte yandan, Girit Adası açıklarında da 80 düzensiz göçmen kurtarıldı. Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre bu yıl içinde İtalya, İspanya, Yunanistan, Malta ve Güney Kıbrıs’a yaklaşık 72 bin mülteci ve göçmen geldi ve bunların çoğu İtalya’da karaya çıktı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş