Gündem

Almanya’da Hastanelerin Protestosu Sonrası İlk Olarak Solingen’de Bir Hastane Kapanacak

Almanya’da hastanelerin içinde bulunduğu durumun protesto edilmesinden sonra ilk kapama karı Solingen’deki St. Lukas hastanesi için alındı.
25 Haziran 2023
@wikipedia

Almanya’nın Solingen kentindeki St. Lukas hastanesinin kapatılma kararı alındı. Hastanenin işletmecisi Katolik Hastaneleri Birliği (Katholische Krankenhausverbund Kplus / Kplus) da iflas başvurusu yaptı.

İşletmeci Kplus iflas başvurusu yaptıktan sonra 1.500 çalışanına durum hakkında bilgilendirmede bulundu. İşletmenin 3 ay çalışanlarına maaş ödemeyeceği, ödemelerin İş ve İşçi Bulma Kurumu (Arbeitsagentur) tarafından yapılacağı açıklanırken, Solingen’deki kliniğin kapatılmasının çalışanların bir kısmının işten çıkarılabileceği anlamına da geldiğine vurgu yapıldı.

Hastaneler Tek Çatı Atında Toplanacak

Katolik Hastaneleri Birliği, Solingen’de kapatılacak olan 300 yataklı hastanenin Hilden ve Haan hastaneleri ile birleştirileceğini bildirdi.

İflas başvurusu yapılsa da bunun gerçekte bir iflas olmayacağını da ileri süren Kplus, iflas başvurusu ile yeniden yapılanmayı planladıklarını açıkladı. Kplus bölgede, 4 hastane işletiyor.

Solingen, Hilden ve Leverkusen’de Kplus grubuna bağlı olarak çalışan ve çok sayıda doktorun görev yaptığı 3 de muayene hane işletmesi bulunuyor.

Kplus bölgede, 9 adet yaşlı bakım evi ve 4 adet de terapi merkezi işletiyor. Gruba bağlı toplam 27 işletmede 3000 kişi çalışıyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş