Toplum

20 günde 100 Bin Avrupalı Türk Kapıkule’den Giriş Yaptı

Avrupa'nın farklı ülkelerinde yaşayan ve yıllık izinlerini geçirmek üzere Türkiye'ye doğru yola çıkan Avrupalı Türklerin Kapıkule Sınır Kapısı'ndan geçişleri sürüyor.
26 Haziran 2023
@aa

Özellikle yaz aylarında Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden Türkiye’ye karayoluyla seyahat eden vatandaşların sıla yolculukları devam ediyor. Yurda girişte Türk bayrağını görünce duygulanan Avrupalı Türkler, heyecan ve sevinçle memleketlerine doğru yola koyuluyor. Son bir ayda 100 binden fazla vatandaşın giriş yaptığı Kapıkule’de zaman zaman araç yoğunluğu oluşuyor.

Toplum | 19 Haziran 2023 Hasene, Sıla Yolcularını Bu Yıl da Kapıkule’de Karşılayacak 19 Haziran 2023

“İşlemlerimiz hızlıca gerçekleşti”

Avusturya’dan giden İlhan Kaya, yurda giriş yapmanın güzel bir duygu olduğunu söyledi. Tatilini memleketinde yakınlarıyla geçireceğini anlatan Kaya, “Uzun bir yolculuğun ardından Türkiye’ye ulaştık. Sınır kapısında işlemlerimiz beklemeden, hızlı şekilde gerçekleşti.” dedi.

Aysel Görgülü de 35 yıldır gurbette yaşadığını belirterek, “Her yıl geliyoruz ama duygulanmamak elde değil. Bu duygu anlatılmaz, yaşanır. Avusturya’da da aynı Türkiye’de gibi yaşıyoruz. 3 torunum var, Türkçeleri mükemmel. Her şeyi öğretiyoruz ama memleketimiz başka, hasretiz.” diye konuştu.

“Duygulanmamak elde değil”

Görgülü, tatillerini Ankara, Konya ve Antalya’da geçireceklerini ifade etti. Yahya Görgülü ise geçtikleri ülkelerin sınır kapılarında beklemeden Türkiye’ye ulaştıklarını belirtti. Kapıkule’de de işlemlerinin kısa sürede tamamlandığını dile getiren Görgülü, bir an önce memleketine, yakınlarına kavuşmak istediğini söyledi.

Hasene, Avrupalı Türklere Kapıkule’de 24 saat hizmet verecek

IGMG öncülüğünde Hasene International ile Hennes Tour iş birliğinde Avrupa’dan Türkiye’ye giden veya dönen yolcular, Kapıkule’de çeşitli ikramlarla karşılanacak. Bu yıl da Kapıkule sınır kapısına 100 metre mesafede bulunan Fatih Sultan Mehmet Camii park alanında stant kurulacak.

Uygulama 22 Haziran – 11 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Tüm gün açık olacak stantlarda Avrupa’dan gelen gönüllülerin de aralarında bulunduğu yaklaşık 20 kişilik ekip 24 saat vardiyalı olarak hizmet sunacak. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Sıla-i Rahim Bizi Biz Yapar

İslam, Müslüman bireyi en yakınındakilerden başlayarak çevresindeki insanlara karşı sorumlu tutmuştur. Akrabaların yakınlığına göre bu hak ve sorumluluklar maddi ve manevi olarak farklılık göstermektedir. Bu hakları gözetmek sıla-i rahim kavramı ile ifade edilmiştir.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş