Gündem

İtalya’da Camilere Kısıtlama Getiren Yasa Teklifi Tepki Çekti

İtalya hükümetinin ortağı aşırı sağcı İtalya'nın Kardeşleri, (FdI) Müslümanların ibadet ettiği yerleri kısıtlamaya dair kanun teklifine Müslümanların tepkisini topladı.
27 Haziran 2023
@shutterstock

İtalya’da sağ koalisyon iktidarının büyük ortağı aşırı sağcı İtalya’nın Kardeşleri (FdI) partisinin parlamentoda endüstriyel hangar veya garajların cami olarak kullanılmasının yasaklanmasına dair kısa süre önce gündeme getirdiği kanun teklifi, Müslüman kanaat önderlerinin tepkisini topladı.

Ülkede 10 Haziran’da parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisinin Çevre Komisyonuna, Başbakan Giorgia Meloni’nin partisi FdI’den Milletvekili Tommaso Foti tarafından sunulan yasa teklifi tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Gündem | 12 Haziran 2023 İtalya’da Aşırı Sağcı Parti Camilere Kısıtlama Getirmek İstiyor   12 Haziran 2023

Kanun teklifi tartışma yarattı

Söz konusu yasa teklifi, İtalyan Anayasası’nın, Katolik olmayan her türlü din ve mezhebin İtalyan devletiyle ilişkilerini düzenleyen bir anlaşması olması gerektiğine ilişkin maddesine atıfla; resmi düzeyde devletle anlaşması bulunmayan din ve mezheplerin ibadethanelerine daha fazla kısıtlama getirmeyi amaçlıyor. İtalya’da devletle herhangi bir anlaşması olmayan dinlerden biri de İslam olduğu için, yasa teklifinin özellikle Müslümanları etkileyeceği çünkü endüstriyel hangar, garaj ve depolar ile bazı özel mülk dükkanların, cami ya da mescide dönüştürülerek ibadethane olarak kullanılmasını yasaklamayı öngördüğü belirtiliyor.

ibadethanelere daha fazla kısıtlama getirmek isteniyor

İtalya İslam Toplumu ve Organizasyonları Birliğinin (UCOII) 2017 tarihli raporuna göre, ülkede, çoğu kuzeydeki bölgelerde olmak üzere Müslümanların ibadetlerini gerçekleştirebildiği 1217 cami bulunuyor. Bunlardan sadece 6’sı görsel açıdan cami özelliklerine sahip ve resmen öyle tanınıyor. Geri kalanlar ise genellikle kültür merkezi adı altında garaj, hangar ve apartmanların bodrumlarında faaliyet gösteriyor.

Ülkede yaşayan Müslümanlar, kanun teklifine tepki gösterirken bunun anayasaya aykırı, siyasi amaçlar doğrultusunda atılan bir adım olduğu konusunda birleşiyor.

“Karar siyasi amaçlı”

UCOII’nin eski başkanı ve Floransa’da imamlık yapan İzzeddin Elzir, öncelikle Müslümanların güzel camilerde ibadet etmeyi, vakit geçirmeyi, yaşamayı sevdiğini, bunu Fas, Mısır, Türkiye ve İran gibi diğer ülkelere bakarak görüp anlamanın mümkün olduğunu söyledi.

Elzir, İtalya’da iktidar partilerinden FdI’nin gündeme getirdiği son kanun teklifine ilişkin ise “Bu yasa teklifi bizi yönetenlerden geliyor ki bunun için üzgünüm. Onlar halen muhalefette olduklarını zannediyorlar. Mantalitelerini değiştirmeliler çünkü şu anda ülkeyi yönetenler onlar. Bu kanun teklifini daha ileriye götüremeyeceklerini de biliyorlar çünkü anayasaya aykırı. İtalyan vatandaşlarının bir bölümünün dini ibadetlerini gerçekleştirmeleri kısıtlanamaz. Bu propagandaya gerek yok.” ifadelerini kullandı.

“dini ibadetlerin gerçekleştirilmesi kısıtlanamaz”

Elzir, İtalya’daki bütün Müslüman toplumu temsilcilerinin bir masaya oturup devletle İslam dini arasındaki ilişkinin tanınmasına yönelik bir anlaşmaya varmaya hazır olduğunu, burada henüz bir sonuca ulaşılmadığını ve siyaset kurumunda bunun propaganda olarak kullanıldığını kaydetti.

“Anayasaya göre, bu tür bir ayrımcılığa gitmek mümkün değil”

İtalya’da Müslüman toplumun sesi olan La Luce haber portalının baş editörü Davide Piccardo da “Bu yasa teklifi, seçmenlere ‘Biz bir şeyler yapıyoruz’ mesajı göndermeye yönelik klasik bir girişim. Aslında yazılış itibarıyla da bu yasa teklifinin çok ileri götürülmesinin imkanı yok. Anayasaya göre, haklar konusunda bu tür bir ayrımcılığa gitmek mümkün değil.” dedi.

Bu yasa teklifinin gerçek bir etkisi yok

Anayasa Mahkemesinin (AYM) daha önce pek çok kez haklar konusunda devletle anlaşması olsun olmasın ayrımcılık yapmanın mümkün olmadığı yönünde kararlar aldığına dikkati çeken Piccardo, “Yasa teklifinde diyor ki devletle anlaşması olan kültür merkezleri bu tür ibadet yerleri açabilir ama anlaşması olmayanlar açamaz. AYM, böyle bir ayrım yapmanın mümkün olmadığını defalarca aldığı kararlarla ortaya koydu. Bu yasa teklifinin gerçek bir etkisi yok, o nedenle tamamen siyasi bir etkisi var.” diye konuştu.

Yol haritası çizilmeli

Roma’da Magliana Mahallesi’nin imamı Sami Salem de FdI’nin hazırladığı bu yasa teklifinin içerik itibarıyla henüz devletle resmi anlaşması bulunmayan Müslümanlara yönelik olduğunu belirterek, “İtalya’nın Kardeşleri partisi, bu duruma bir çözüm bulmak yerine onları zorda bırakma yönünde ilerliyor. Bu yasa teklifi, İtalya’daki binlerce İslami merkezi hedef alıyor. Bu sosyal bir problem yaratacaktır. Müslüman toplumu için bir çözüm bulmak yerine onları zora sokacak bir adım atıyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

“Müslüman toplumu için çözüm üretmiyorlar”

Salem, devletin, Müslümanlar da da dahil tüm vatandaşlarına ibadet hakkını sağlama görevi olduğunu dile getirirken, bunun anayasal bir hak olduğunu kaydetti. Diğer yandan, yasa tasarısını hazırlayarak Temsilciler Meclisi Çevre Komisyonuna sunan FdI Milletvekili Tommaso Foti ise konuyla ilgili konuşmak istemediğini söyledi. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş