Gündem

Umut Yolculuğu Felakete Dönüştü! 8 Aylık Bebeğin Cansız Bedeni Karaya Vurdu

İspanya'da 3 ay önce batan düzensiz göçmen teknesindeki 8 aylık bir bebeğin cesedinin karaya vurduğu bildirildi.
19 Temmuz 2023
@aa

İspanya Jandarma kurumundan yapılan yazılı açıklamada, 11 Temmuz’da ülkenin doğusundaki Tarragona kentindeki Roba de Bera sahilinde kıyıya vurmuş bebek cesedi bulunduğu belirtildi. Açıklamada cesedin, yaklaşık üç ay önce batan düzensiz göçmen teknesindeki bebeğe ait olduğu ifade edildi.

Cezayir’in Çerçel kasabası sahillerinden 21 Mart’ta yola çıkan ve içinde 15 düzensiz göçmenin bulunduğu teknenin 6 Nisan’da İspanya’nın doğusundaki Balear Adaları açıklarında battığı bilgisine yer verilen açıklamada, olayda kurtulan olmadığı belirtildi.

Gündem | 10 Temmuz 2023 Yüzlerce Düzensiz Göçmeni Taşıyan Teknelere 15 Gündür Ulaşılamıyor 10 Temmuz 2023

Oyuncak bebek zannedildi

Sadece 8 cesede ulaşıldığı kaydedilen açıklamada, cesetlerden birinin Tarragona’da kıyıya vuran ve 8 aylık olduğu anlaşılan bebeğin annesine ait olduğu ve yapılan DNA testinin ardından kesin sonuca ulaşıldığı bildirildi. Tarragona’daki olayda, üzerinde can yeleği bulunan 8 aylık bebeğin cesedi ilk olarak oyuncak bebek zannedilmiş, bir gün kıyıda bekledikten sonra insana ait olduğu anlaşılıp morga kaldırılmıştı.

Yüzlerce göçmen tekne batması sonucu öldü

Bebeğin anne ve babasının da batan teknede hayatlarını kaybettiği açıklandı. İspanya’da sivil toplum kuruluşu “Caminando Fronteras” (Yürüyen Sınırlar), 2023’ün ilk 6 ayında, büyük çoğunluğu Kanarya Adaları güzergahında olmak üzere, toplam 951 düzensiz göçmenin Kuzey Afrika kıyılarından yola çıkıp İspanya’ya gelmeye çalışırken yolda teknenin batması sonucu boğularak ya da açlık ve susuzluktan hayatını kaybettiğini duyurmuştu. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Mevlid Kandili: Alemlere Rahmet Efendimizin Doğum Günü

Bugün Müslümanlar için en önemli gün ve gecelerinden biri. Zira bugün, alemlere rahmet, iki cihan güneşimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in doğum günü. Yüce Rabbimizin affına mazhar olmak isteyen Müslümanlar, gecelerini camilerde veya evlerinde ibadet ederek ihya edecekler.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş