Gündem

Macron’dan Tarışmalı Göçmen Yasası Planı: Arananlar Listesine Girecekler!

Macron, göçmenlik yasasının kabulü için tartışmalı anayasa maddesini kullanmayı planlıyor.
03 Ağustos 2023

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, düzensiz göçe ilişkin yasanın kabulü için tartışmalı anayasa maddesini kullanmayı planladığını söyledi. BFM TV’nin haberine göre Macron, göçmenlik yasasını zorlamak için, bir tasarının Ulusal Mecliste oylanmadan geçmesini sağlayan Anayasanın tartışmalı 49/3 maddesinin kullanılmasının ihtimal dışı olmadığını belirterek, “Anayasanın izin verdiği şeyi kullanacağım.” dedi.

Macron, 22 Mart’ta, düzensiz göçe ilişkin tasarının farklı tasarılara bölüneceğini ve gelecek haftalarda parlamentoda görüşüleceğini açıklamıştı. Hükümetin hakkında sınır dışı kararı olan göçmenleri “arananlar listesine” koymasına imkan veren göç tasarısına karşı 25 Mart’ta başkent Paris ve farklı kentlerde gösteri düzenlenmişti.

Fransa’da anayasa, hükümete bir yasa tasarısının oylamadan geçirilmesi için yetki verirken buna karşı muhalefettin de gensoru teklifi vermesine olanak sağlıyor.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Mevlid Kandili: Alemlere Rahmet Efendimizin Doğum Günü

Bugün Müslümanlar için en önemli gün ve gecelerinden biri. Zira bugün, alemlere rahmet, iki cihan güneşimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in doğum günü. Yüce Rabbimizin affına mazhar olmak isteyen Müslümanlar, gecelerini camilerde veya evlerinde ibadet ederek ihya edecekler.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş