Gündem

Fransa’da Mahkeme, Plajlarda Tesettürlü Mayo Yasağını Durdurdu

Fransa'da mahkeme, aşırı sağcıların yönetiminde olan Frejus Belediyesinin, halka açık plajlarda tesettürlü mayoyla yüzmeye yönelik yasak kararını askıya aldı.
07 Ağustos 2023
@aa

Fransa İnsan Hakları Ligi (LDH), Frejus Belediyesinin halka açık plajlarda tesettürlü mayo yasağını yargıya taşıdı. Toulon İdare Mahkemesi, aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) partisinden Frejus Belediye Başkanı David Rachline’nin kendi inisiyatifiyle aldığı bu kararı askıya aldı.

“Laiklik ilkelerine aykırı”

Mahkeme söz konusu kararın laiklik prensiplerine aykırı olduğuna dikkati çekti. Belediye Başkanı Rachline ise eski adı Twitter olan X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, mahkemenin kararının hijyen kurallarının yanı sıra halkın güvenliğine aykırı olduğunu savundu.

İnsan hakları savunucuları tepki göstermişti

Rachline, 1 Ağustos’ta alınan kararla kentteki halka açık plajlarda tesettür mayosuyla yüzmenin yasaklandığını duyurmuştu. Yasak, insan hakları savunucuları tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Daha önce de yasaklanmıştı

Birçok kentinde Müslümanlara yönelik benzer kararlarla gündeme gelen ve tepilere yol açan Fransa’da, Mondelieu-La-Napoule Belediyesi, 2012’de aldığı kararla ülkede “burkini” olarak anılan tesettür mayosunu plajlarda yasaklayan ilk belediye olmuştu. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Mevlid Kandili: Alemlere Rahmet Efendimizin Doğum Günü

Bugün Müslümanlar için en önemli gün ve gecelerinden biri. Zira bugün, alemlere rahmet, iki cihan güneşimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in doğum günü. Yüce Rabbimizin affına mazhar olmak isteyen Müslümanlar, gecelerini camilerde veya evlerinde ibadet ederek ihya edecekler.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş