Gündem

Srebrenitsa Soykırımını İnkar Edenler Açıklandı

Srebrenitsa Anıt Merkezi tarafından hazırlanan raporda, ülkede 11 Temmuz 1995'te meydana gelen ve 8 bin 372 Müslüman Boşnak'ın hayatını kaybettiği Srebrenitsa soykırımının en büyük inkarcıları açıklandı.
07 Ağustos 2023
@aa

Srebrenitsa Anıt Merkezi, Mayıs 2022 ile Mayıs 2023 arasında yapılan araştırmalar doğrultusunda, Bosna Hersek’te 1995’te yaşanan Srebrenitsa soykırımını inkar edenlerin yer aldığı bir rapor hazırladı.

Medya aracılığıyla soykırım küçümsendi

Bosna Hersek, Hırvatistan, Sırbistan ve Karadağ’dan medya kuruluşları ve tanınmış kişilerin Srebrenitsa soykırımı hakkındaki inkar edici ve küçümseyici açıklamalarının ele alındığı raporda, Bosna Hersek’teki iki entiteden Sırp Cumhuriyeti (RS) Başkanı Sırp lider Milorad Dodik’in “soykırımın en büyük inkarcısı” olduğu ifade edildi.

Gündem | 7 Temmuz 2023 Srebrenitsa Soykırımının Sorumlularına 699 Yıl Hapis Cezası 7 Temmuz 2023

Dodik, soykırımın en büyük inkarcısı

Raporda, ilk sırada yer alan Dodik’in belirtilen tarihler arasında soykırımı 11 kez inkar ettiği ifade edilirken, Sırbistan’daki “Alo!” isimli haber portalının 9 kez soykırımı inkar eden paylaşımlarla 2. sırada, soykırımı 4 kez inkar eden Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic’in ise 6. sırada yer aldığı kaydedildi.

soykırımın inkarları önceki 3 yıla göre azaldı

Belirtilen tarihler arasında soykırımın inkarının önceki 3 yıla göre azaldığına işaret edilen raporda, 2021’de soykırımın 681 kez inkar edildiği kaydedilirken bu sayının, 2022’de 240, 2023’de ise 90 olduğu belirtildi.

Srebrenitsa’da neler yaşandı?

Srebrenitsa’nın 11 Temmuz 1995’te Ratko Mladic komutasındaki Sırp birliklerince işgal edilmesinin hemen ardından Birleşmiş Milletler bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, Sırplara teslim edildi. Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrol ettiği bölgeye gitmesine izin veren Sırplar, en az 8 bin 372 Boşnak erkeği ormanlık bölgede, fabrikalarda ve depolarda öldürdü, katledilenler toplu mezarlara gömüldü. (aa,c)

Srebrenitsa Anıt Merkezi, Bosna Hersek’te 1995’te yaşanan Srebrenitsa soykırımını inkar edenlerin yer aldığı bir rapor hazırladı. Raporda, ilk sırada yer alan Dodik’in belirtilen tarihler arasında soykırımı 11 kez inkar ettiği ifade edilirken, Sırbistan’daki “Alo!” isimli haber portalının 9 kez soykırımı inkar eden paylaşımlarla 2. sırada, soykırımı 4 kez inkar eden Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic’in ise 6. sırada yer aldığı kaydedildi. @aa

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş