Gündem

Almanya’da Aşırı Sağcı AfD’nin Endişelendiren Yükselişi Sürüyor

Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisi, son anketlere göre oy oranını yüzde 21'e çıkarıp iktidardaki partileri geride bıraktı.
07 Ağustos 2023
@shutterstock

ARD’nin haberine göre, Infratest Dimap şirketinin 31 Temmuz-2 Ağustos’ta yaptırdığı son ankete 1297 kişi katıldı. Anket sonuçlarına göre ana muhalefette bulunan Hristiyan Sosyal Birlik Partileri (CDU-CSU) yüzde 27 ile ilk sırada yer alırken AfD yüzde 21 ile ikinci sıradaki yerini korudu.

Gündem | 31 Temmuz 2023 Yeşiller Partisi Eş Başkanı Lang, AfD’yi Yıkıcı Politika İzlemekle Suçladı 31 Temmuz 2023

AfD ile Yeşiller oylarını artırdı

Ankette Koalisyon Hükümetini oluşturan Sosyal Demokrat Partinin (SPD) yüzde 17, Yeşiller Partisinin yüzde 15, Hür Demokrat Partinin (FDP) ise yüzde 7 oy oranına sahip olduğu belirtildi. Muhalefette bulunan Sol Partinin oy oranı yüzde 4, diğerlerinin ise yüzde 9 olarak ölçüldü.

Müslüman ve göçmen karşıtı politikaları ön planda

Böylece CDU-CSU ile SPD, bir önceki ankete göre yüzde 1’er oy kaybederken yabancı ve Müslüman karşıtlığıyla da bilinen aşırı sağcı AfD ile Yeşiller, oylarını yüzde 1 arttırmış oldu. Politikacı memnuniyeti anketinde ise Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius yüzde 54, Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock yüzde 40 ve Başbakan Olaf Scholz yüzde 31 oy aldı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Sıla-i Rahim Bizi Biz Yapar

İslam, Müslüman bireyi en yakınındakilerden başlayarak çevresindeki insanlara karşı sorumlu tutmuştur. Akrabaların yakınlığına göre bu hak ve sorumluluklar maddi ve manevi olarak farklılık göstermektedir. Bu hakları gözetmek sıla-i rahim kavramı ile ifade edilmiştir.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş