Gündem

Alman İstihbaratı Başkanı: AfD İçinde Anayasa Karşıtlığı Artıyor 

Almanya'da İç İstihbarattan Sorumlu, Thomas Haldenwang, aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi'nin anayasa karşıtı akımların etkisinin arttığı konusunda uyarıda bulundu.
01 Ağustos 2023
Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) Başkanı Thomas Haldenwang @verfassungsschutz.de

Alman Haber Ajansına (DPA) açıklamada bulunan İç İstihbarattan Sorumlu, Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı (BfV) Thomas Haldenwang, AfD’nin son parti toplantısında delegelerin gelecek yıl yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri için tartışmalı adaylar seçmesinin “endişe verici bir gelişme olduğunu” söyledi.

Gündem | 29 Temmuz 2023 Aşırı sağcı AfD Eş Başkanı: Hükümet Sorumluluğunu Üstlenmeye Hazırız 29 Temmuz 2023

“Endişe verici”

Haldenwang, ılımlı siyasetçilerin parti içinde etkisini kaybettiğini savunarak “Bu, parti içinde etkisi artmaya devam eden güçlü anayasa karşıtı akımlar olduğu yönündeki değerlendirmemizi bir kez daha kanıtlıyor.” dedi.

Avupa parlamentosunda yer alacak

Adayların tam listesi ve partinin Avrupa Parlamentosu seçimleri programının henüz kesinleşmediğini hatırlatan Haldenwang, “Ama geçmişte özgür, demokratik anayasal düzenimizle bağdaşmayan pozisyonlarla dikkatleri üzerine çeken kişilerin, önümüzdeki Avrupa Parlamentosunda AfD grubunda yer alacakları şimdiden belli oldu.” ifadesini kullandı.

AfD’nin Oy oranı diğer partileri geçti

Göçmen ve Müslüman karşıtı olarak bilinen AfD, ülkede yapılan son anketlere göre, Başbakan Olaf Scholz’un Sosyal Demokrat Partisi (SPD) ve hükümetin diğer koalisyon ortakları Yeşiller ve Hür Demokrat Partinin (FDP) önünde yüzde 20 civarında oyu bulunuyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Sıla-i Rahim Bizi Biz Yapar

İslam, Müslüman bireyi en yakınındakilerden başlayarak çevresindeki insanlara karşı sorumlu tutmuştur. Akrabaların yakınlığına göre bu hak ve sorumluluklar maddi ve manevi olarak farklılık göstermektedir. Bu hakları gözetmek sıla-i rahim kavramı ile ifade edilmiştir.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş