Gündem

Hava Sıcaklıkları Rekor Kırdı! Temmuz Ayı “En Sıcak Ay” Olarak Kayıtlara Geçti

Avrupa Birliği'ne bağlı Copernicus İklim Değişikliği Servisi, Temmuz 2023'ün küresel bazda "en sıcak ay" olarak kayıtlara geçtiğini duyurdu.
08 Ağustos 2023
@aa

Copernicus İklim Değişikliği Servisinin aylık raporuna göre, Temmuz 2023, küresel olarak şimdiye kadar en yüksek sıcaklığın kaydedildiği ay oldu. Geçen ay sıcaklık, “en sıcak ay”ın yaşandığı Temmuz 2019’u 1,5 santigrat derece aştı. Kuzey yarımkürenin birçok bölgesinde sıcak hava dalgaları yaşandı, Antarktika’nın büyük bölümünde ortalamanın çok üzerinde sıcaklıklar ölçüldü.

Gündem | 12 Temmuz 2023 Avrupa’da Aşırı Sıcaklar Nedeniyle 61 Bin Kişi Yaşamını Yitirdi 12 Temmuz 2023

Hava sıcaklıkları rekor kırdı

Giderek artan küresel ortalama deniz yüzeyi sıcaklıkları da geçen ay rekor seviyelere ulaştı. Kuzey Denizi’nde sıcaklık ortalamanın 1,05 santigrat derece üzerindeyken, Grönland’ın güneyinde, Labrador Denizi’nde, Karayip havzasında ve Akdeniz boyunca deniz ısı dalgaları gelişti. Antarktika deniz buzu da temmuz ayları içindeki en düşük seviyesinde ölçüldü ve ortalamanın yüzde 15 altında aylık değerle rekor kırdı.

“Bugüne kadarki en sıcak üçüncü yıl”

Raporda değerlendirmesine yer verilen Copernicus İklim Değişikliği Servisi Direktör Yardımcısı Samantha Burgess, şunları kaydetti: “Küresel hava ve okyanus yüzeyi sıcaklıklarının, temmuz ayında tüm zamanların rekorlarını kırdığına tanık olduk. Bu kayıtların hem insanlar hem de her zamankinden daha sık ve yoğun biçimde aşırı olaylara maruz kalan gezegen için korkunç sonuçları var. 2023, şu anda son yılların ortalamasının 0,43 santigrat derece üzerinde. Bugüne kadarki en sıcak üçüncü yıl” dedi. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş