Gündem

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier: Demokrasimizi Korumalıyız

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, aşırı sağcı AfD'yi eleştirerek ülkedeki demokrasinin savunulması çağrısında bulundu.
11 Ağustos 2023

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Herrenchiemsee’de bulunan Yeni Saray’da düzenlenen Anayasa Kongresi’nin 75. yılı kutlamalarında konuştu.

Cumhurbaşkanı Steinmeier, “Demokrasimizi hor görenleri yerlerine oturtmak hepimizin elinde. Hepimiz, her siyasetçi ama aynı zamanda her yurttaş demokrasimiz için ortak bir sorumluluğa sahibiz. Onu korumak zorundayız. Demokrasimizin diktatörlüğün, savaşın ve soykırımın gölgesinde ortaya çıktığını hatırlayalım. Bugün demokrasimiz için neyin tehlikede olduğunu anlayalım.” ifadelerini kullandı.

Gündem | 1 Temmuz 2023 Almanya Cumhurbaşkanı: “Müslüman Düşmanlığına Hepimiz Karşı Durmalıyız” 1 Temmuz 2023

AfD’yi eleştirdi

Demokrasinin korunmasının vatandaşlık görevi olduğunu belirten Steinmeier, demokrasinin savunulması çağrısında bulundu. Steinmeier, anketlerde güçlü olan AfD partisini adını vermeden eleştirdi. Özgür demokrasiyi erozyona uğratan siyasilerin güçlenmesinde seçmenlerin rolü ve sorumluluğu olduğuna işaret eden Steinmeier, “Anayasa düşmanları, siyasi muhaliflerini yok etmek istedi. Amaçları çelişkisiz hakimiyettir. Bu, Anayasa’nın demokrasisi değil.” dedi.​​​​​​​

“Demokrasi düşmanlarına karşı birlikte mücadele edelim”

Steinmeier, aşırılıkla mücadelenin önemini vurgulayarak, özgürlük düşmanlarının oluşturduğu tehlikeyi görmezden gelemeyeceklerini söyledi. Bavyera Başbakanı Markus Söder de demokratik partileri, anayasa ve demokrasi düşmanlarına karşı birlikte mücadele etmeye çağırdı.

Tüm demokratların demokrasi düşmanlarına bir “dur” işareti göstermesi gerektiğini ve Almanya’da demokrasinin uzun zamandır olmadığı kadar baskı altında olduğunu belirten Söder, “Özgürlük düşmanlarına özgürlük yok.” dedi. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş