Gündem

İngiltere’de Göçmenler İsyan Etti: “Hayvanlardan Daha Kötü Muamele Görüyoruz”

İngiltere'nin sığınmacılar için hazırladığı Bibby Stockholm gemisine yerleştirilen bir göçmen, gemideki şartların çok kötü olduğunu söyledi.
15 Ağustos 2023
İngiltere'deki düzensiz göçmenlerin konaklaması için hazırlanan Bibby Stockholm gemisi @aa

Sky News’e konuşan ismi verilmeyen göçmen, bir tür akciğer hastalığına sebep olan lejyonella bakterisi bulunması üzerine boşaltılan Bibby Stockholm gemisiyle ilgili detayları paylaştı. Gemiye getirildiği için üzgün olduğunu belirten, Bibby Stockholm’de yaşamlarının tehlikeye sokulduğunu kaydetti.

“Bizi tehlikeye atıyorlar”

Bakteri bulunan suyu içtiklerini ve duşta kullandıklarını anlatan sığınmacı, “Sudan örnek aldıklarını söylüyorlar ama sonuçlar gelmeden, sanki hiçbirimizin bir önemi yokmuş gibi bizi oraya koydular. İçinde yaşanabilir olduğuna emin olmaları gerekirdi. Neden sonucu bekleyip her şeyin yolunda olduğuna emin olmadılar? Hayvanlardan daha kötü muamele görüyoruz. Bizi tehlikeye atıyorlar.” ifadelerini kullandı.

“Hasta olmaktan korkuyorum”

Bakterinin, gemiye yerleştikleri 7 Ağustos’tan beri bilindiği haberlerine değinen sığınmacı, “Biliyorlarsa bizi oraya yerleştirmemeleri gerekirdi. Bizi neden oraya koydular? Hasta olmaktan korkuyorum. Burada kimsem yok, ailem yok.” dedi.

Boşaltılan gemide yaşamakla ilgili de değerlendirmeler yapan sığınmacı, odaların küçüklüğü ve güvenlik nedeniyle hapiste gibi hissettiğini, yüzme bilmediği için de gemide yaşamaktan korktuğunu söyledi.

Bakteri nedeniyle göçmenler otellere yerleştirilmişti

Bibby Stockholm’e 7 Ağustos’ta ilk göçmenler yerleştirilmiş ancak 11 Ağustos’ta gemideki sularda bir tür akciğer hastalığına sebep olan lejyonella​​​​​​​ bakterisi bulunduğu için göçmenler yeniden otellere taşınmıştı. Gemiye ilk etapta 39 erkek göçmen yerleştirilmişti.

“Geç haberimiz oldu”

İngiltere Sağlık Bakanı Steve Barclay, düzensiz göçmenlerin yerleştirildiği gemideki lejyonella bakterisiyle ilgili hükümetin 3 gün sonra bilgilendirildiğini savundu. Sky News’e konuşan Barclay, sığınmacıların 7 Ağustos’ta yerleştirildiği Bibby Stockholm gemisinden suda bulunan bakteri nedeniyle indirilmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Barclay, gemide can ve mal güvenliğinin sağlanmasının öncelikleri arasında olduğuna işaret ederek, hiçbir göçmende bakterinin sebep olduğu lejyoner hastalığı belirtilerinin görülmediğini vurguladı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş