Gündem

Fransa’da Kira ve Faturasını Ödeyemeyenlerin Sayısı 12 Milyonu Aştı

Fransa merkezli yardım kuruluşu Abbe Pierre Vakfı, ülkede 4,15 milyon kişinin barınma sorunu yaşadığını, kira ve faturasını ödeyememe gibi kırılgan durumda olanların sayısın ise 12 milyonu geçtiğini bildirdi.
18 Ağustos 2023
@aa

Fransa merkezli yardım kuruluşu Abbe Pierre Vakfı, 2022’de ülkedeki barınma sorunlarına ilişkin yıllık raporunu yayınlamıştı. Rapor, ülkede geçen yıl itibariyle 4,15 milyon kişinin barınma sorunuyla boğuştuğunu ya da insanlık dışı şartlarda yaşadığını ortaya koydu.
Bu kategoridekilerin önemli bir kısmını, konforsuz şartlarda kalanların yanı sıra mutfak, tuvalet, kalorifer dairesi gibi sağlıksız koşullarda yaşayanlar oluşturdu.

Gündem | 9 Ağustos 2023 Fransa’da Stajyer Otobüs Şoförü Kadın Başörtüsü Nedeniyle Kovuldu 9 Ağustos 2023

Evsizlerin sayısında rekor artış

Rapora göre, Fransa’da evsizlerin sayısı 330 bine çıktı ve bu oran 10 yılda yüzde 130 artış gösterdi. Bunlardan 200 bini acil konaklama yerlerinde, 110 bini geçici sığınma merkezlerinde tutulurken, 27 bini sokak, metro, çadır veya arabalarda uyumak zorunda kalıyor.

Sokaklarda kadın ve çocukların sayısındaki artış endişe verici

Evsiz hamile ve bebekli kadınların sayısında artış olurken, sokaklarda yaşayan çocukların oranı da endişe verici boyutlara ulaştı. Sadece 5 Aralık 2022 gecesi başkent Paris’te 122 çocuğun ebeveynleri acil servisleri arayarak çocuklarına bakamayacak durumda olduklarını aktardı. Bu oran aynı gün ülke genelinde 5 bini buldu. Bunlardan bin 346’sının konaklama sorunu çözümsüz kaldı.

Macron yönetimine eleştiri 

Fransa’da kira ve faturasını ödeyememe gibi kırılgan durumda olanların sayısı ise 12 milyonu geçti. Bunlar arasında önemli bir oran barındıkları yerlerde ısınma sorunu yaşarken, önemli bir kısmı çok küçük evlerde yaşamak zorunda kaldı.

Vakfın geçen yılki raporunda da Fransa’da evsizlerin ve kötü barınma şartlarına maruz kalanların sayısının arttığı, Macron dönemindeki politikaların yetersiz kaldığı belirtilmişti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş