Gündem

Federal Meclisi Başkanı: Halk Yalan Haberlere Karşı Bilgilendirilmeli

Almanya Federal Meclis Başkanı Baerbel Bas, dezenformasyon ve yalan haberlere karşı halkın bilgilendirilmesi çağrısında bulundu.
29 Ağustos 2023
@Shutterstock

Almanya Federal Meclis Başkanı Baerbel Bas, başkent Berlin’de “Baltık Denizi bölgesinde demokratik dayanıklılığın güçlendirilmesi” başlığıyla düzenlenen 32’nci Baltık Denizi Parlamenterler Konferansı’nda yaptığı konuşmada, demokrasiye yönelik, özellikle dijital alandan gelen tehlikelerin ele alınmasının gerekli olduğunu belirterek, “Toplumlarımızın açık ve özgür olması toplumlarımızı demokrasi düşmanlarının hedefi haline getirmektedir.” dedi.

Toplum | 24 Ağustos 2023 Almanya’da Vatandaşlık Parası’na 100 Euro Zam Talebi Gündemde 24 Ağustos 2023

“bilgilendirilmiş vatandaşlara ihtiyacımız var”

Bas, halkın dezenformasyon ve yalan haberlerin tehlikelerine karşı bilgilendirilmesini isteyerek “Demokrasiyi dezenformasyondan korumak istiyorsak çok iyi bilgilendirilmiş vatandaşlara ihtiyacımız var.” şeklinde konuştu.

“nefret söylemleri hızla yayılıyor”

İnternet ve sosyal medya üzerinden propaganda, nefret söylemleri ve sahte haberlerin hızla yayıldığına dikkati çeken Meclis Başkanı Bas, insanların salgın döneminde manipülasyona ne kadar açık olduğunu gördüklerini kaydetti.

“Ukrayna’nın yanında durmaya devam edin”

Ukrayna-Rusya Savaşı’na da değinen Bas, Baltık Denizi’ne kıyısı olan ülkelerin Ukrayna’nın yanında durmaya devam etmelerini istedi.

Bas, Rusya’nın Baltık Denizi’ne kıyısı olan ülkelerin oluşturduğu kurumlardan ayrılmasından sonra kıyıdaş ülkelerin yakın işbirliği içinde olmalarının daha da önem kazandığını belirterek, “Baltık Denizi bölgesini iyi komşuluk bölgesi olarak savunmamız çok önemlidir.” ifadesini kullandı.

Baltık Denizi’ni temiz enerji santrali yapmak istiyoruz

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock da toplantıya video mesajı gönderdi. Baerbock mesajında, son aylarda Baltık Denizi Bölgesi’ndeki işbirliğini yeni bir seviyeye çıkardıklarını belirterek, “Biz Baltık Denizi ile Avrupa’nın kalbinde doğal bir hazineyi paylaşıyoruz. Bu hazineyi korumak ve gelecekte daha da iyi kullanmak istiyoruz.” dedi.

Baltık Denizi’nde 2030’a kadar 7 kat daha fazla rüzgar türbini kurmayı hedeflediklerini aktaran Baerbock, hep birlikte Baltık Denizi’ni “temiz enerji santrali” yapmak istediklerini sözlerine ekledi. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Mevlid Kandili: Alemlere Rahmet Efendimizin Doğum Günü

Bugün Müslümanlar için en önemli gün ve gecelerinden biri. Zira bugün, alemlere rahmet, iki cihan güneşimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in doğum günü. Yüce Rabbimizin affına mazhar olmak isteyen Müslümanlar, gecelerini camilerde veya evlerinde ibadet ederek ihya edecekler.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş