Gündem

Fransa Hükümet Sözcüsü: Abaya Elbisesi Politik Bir Saldırı Aracıdır

Fransa'da Hükümet Sözcüsü Olivier Veran, ülkedeki okullarda giyilmesinin yasaklanacağı abaya ve benzeri uzun elbiseler için "politik bir saldırı aracı" olduğu yorumunu yaptı.
29 Ağustos 2023
Fransa Hükümet Sözcüsü Olivier Veran

Fransa’da Hükümet Sözcüsü Olivier Veran, Fransız televizyon kanalı BFMTV’de yaptığı açıklamada, Fransız okullarının laik olduğunu ve laik kalacağını söyledi. Abayanın başkalarına kendi dinini empoze etme ve politik bir saldırı aracı olduğunu savunan Veran, “Her zaman çok açık olduk. Okullar laikliğin mabedidir.” ifadesini kullandı.

Gündem | 28 Ağustos 2023 Fransa, Okullarda Uzun Elbiseler Giyilmesini Yasaklandı 28 Ağustos 2023

Veran, başı açık kadınlar için de moda biçimi olarak kabul edilen abayayı dini sembol olarak değerlendirerek, sınıflarda gösterişli kıyafetleri giymeyi doğru bulmadığını aktardı.

“Abaya dini semboldür”

Fransız Hükümet Sözcüsü, internet fenomenlerinin abaya ve benzeri uzun elbiseleri dini propaganda malzemesi yapmak için kullandığını savunarak “Sosyal ağlar üzerinden gösterişli kıyafetlerle okula gidin diyorsanız, siyaset yapıyorsunuz, din propagandası yapıyorsunuz.” diye konuştu.

Okul yönetimlerine talimat verildi

Fransa Eğitim Bakanı Gabriel Attal’ın abaya ve entari tarzı uzun elbiselerin laikliğe aykırı olduğu gerekçesiyle okullarda giyilmesine müsaade etmeyeceğini, okulların yönetimlerine bu kıyafetle kimseyi almamaları yönünde talimat vereceğini açıklaması ülkede tepkilere yol açmıştı.

“Dinle ilgisi olan bir kıyafet değil”

Fransa İslam Konseyi (CFCM) Başkan Yardımcısı Abdallah Zekri de Bakan Attal’ın böyle bir karardan önce dini otoritelerden görüş aldığını umduğunu belirterek, “Abaya, dini bir kıyafet değil, bir moda biçimidir. Mağazalara gittiğinizde uzun ve bol bir elbise olan abayayı görürsünüz. Dinle ilgisi olan bir kıyafet değil.” ifadelerini kullanmıştı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Mevlid Kandili: Alemlere Rahmet Efendimizin Doğum Günü

Bugün Müslümanlar için en önemli gün ve gecelerinden biri. Zira bugün, alemlere rahmet, iki cihan güneşimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in doğum günü. Yüce Rabbimizin affına mazhar olmak isteyen Müslümanlar, gecelerini camilerde veya evlerinde ibadet ederek ihya edecekler.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş