Gündem

Hollanda’da Müslümanlar Kur’an-ı Kerim Saldırılarına Karşı Tek Yürek Oldu: İslam Düşmanlığı Sona Ersin

Hollanda’nın Lahey kentinde Müslümanlar, Kur'an-ı Kerim'e yönelik saldırıları protesto etti. Çeşitli İslami kuruluşlarca organize edilen protestoya çok sayıda Müslüman katıldı.
29 Ağustos 2023
@aa

Malieveld Meydanı’nda bir araya gelen, “Kur’an bize yol göstermek için ışık veriyor, ateş Güneş’i yakamaz”, “Kur’an’ı seviyorum” , İslam düşmanlığı sona ersin” yazılı dövizler ve Kur’an-ı Kerim taşıyan protestocular, Danimarka ve İsveç büyükelçiliklerine doğru yürüdü.

Gündem | 28 Ağustos 2023 Danimarka’da Kur’an-ı Kerim Yakanlar Cezalandıracak 28 Ağustos 2023

“Kitabımızı ve kutsal kitapları yakmayı durdur.” ve “Danimarka ve İsveç hükümeti utan!” sloganları atan göstericiler, Kur’an-ı Kerim’den ayetler okudu, tekbir ve salavatlar getirdi.

“Kur’an-ı Kerim’in yırtılması ırkçı bir eylem”

İsveç Büyükelçiliği’nin önünde basın bildirisini okuyan psikolog Serdar Işık, Danimarka’da, İsveç’te ve Hollanda’da Kur’an’a yönelik saldırıların Müslümanları çok incittiğini, polis koruması eşliğinde Kur’an-ı Kerim’in yırtılmasının ırkçı bir eylem olduğunu ve bunun barışçıl ve adil olmaktan başka her şeyi barındırdığını söyledi.

Kur’an’a yönelik saldırılara izin veren Lahey Belediye Başkanı Jan van Zanen’e tepki gösteren Işık, “Irkçıların ve faşistlerin Hollanda’da 1 milyondan fazla Müslüman’ın değerini güpegündüz parçalamasına izin verilmesi bize acı veriyor.” ifadesini kullandı.

“Binlercesi geri gelir”

Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırılara karşı hiçbir zaman susmayacaklarını ve kutsal kitabın barışsever mesajını her zaman yaymaya devam edeceklerini belirten Işık, “Her gün Güneş’e küfretsen bile ertesi gün yeniden doğar. Ne kadar Kur’an-ı Kerim yırtarlarsa yırtsınlar veya yaksınlar, binlercesi geri gelir.” diye konuştu.

Işık, Hollanda hükümetinden dini barışın korunmasını vurgulayan, dini ve dini olmayan grup ve bireylerin barış içinde bir arada yaşamasını sağlayan yasa tasarısı hazırlamasını talep ettiklerini dile getirdi.

Hollanda’da Kur’an-ı Kerim’e yönelik provokasyonlar

Hollanda’da ırkçı Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) hareketi lideri Edwin Wagensveld de 22 Ocak’ta Lahey kentinde polis korumasında, 13 Şubat’ta ise Utrecht kentinde tek başına yaptığı gösteride Kur’an-ı Kerim yırtmıştı. Benzer şekilde 22 Ekim 2022’de Rotterdam’da Kur’an-ı Kerim yakmayı planlayan PEGİDA’nın eylemi, Wagensveld’in gözaltına alınmasıyla başlamadan bitmişti.

karşıt gösteri düzenlendi

Rotterdam’daki gösterinin planlandığı noktada toplanan Müslüman gruplar, PEGIDA’nın Kur’an-ı Kerim yakacağını açıklamasına rağmen gösterisinin yasaklanmaması nedeniyle karşıt gösteri düzenlemişti.

Gözaltına alındıktan sonra aynı gün salınan Wagensveld, ertesi gün Lahey kentinde benzer bir eylem gerçekleştirmek istemiş fakat polis, gösteri kurallarına uymadığı gerekçesiyle Wagensveld’i yine gözaltına almıştı. (aa,c)

Hollanda’nın Lahey kentinde Müslümanlar, Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırıları protesto etti.

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş