Gündem

İsviçre, “Devletsiz” Sayılan Afganlara Özel Pasaport Verecek

İsviçre, ülkesinde yaşayan, geçerli resmi belgesi olmayan ve artık "devletsiz" sayılan Afganlara özel bir pasaport verecek.
31 Ağustos 2023
@shutterstock

İsviçre Devlet Göç Sekreterliği (SEM) Sözcüsü Daniel Bach, İsviçre’de yayın yapan SRF televizyonuna yaptığı açıklamada, İsviçre’de yaşayan ve geçerli bir resmi belgesi bulunmayan Afganlara özel bir İsviçre pasaportu (yeşil pasaport) alma hakkı tanıyacaklarını söyledi. Bach, bu pasaportu alan Afganların birçok ülkeye seyahat edebileceğini ifade etti.

Göç Sekreterliği bu uygulamayı, temmuzda Afganların ülkelerinden belge almalarının imkansız olduğu ve bu nedenle “vatansız” sayılmaları gerektiğini belirten bir mahkeme kararının ardından başlattı.

Afganlara özel pasaport verilecek

Karara, 24 yaşındaki Afgan Farid Abdelhaq’in İsviçre’den ayrılmasına hiçbir şekilde izin verilmeyeceğini kabul etmemesi sebep oldu. 7 yıldır İsviçre’de yaşayan ve geçerli bir oturumu olan Abdelhaq, ülkesinden talep ettiği belgeleri Taliban’ın 2021’de yönetime gelmesinin ardından alamaması nedeniyle seyahat edemiyordu.

Konuya ilişkin SRF’ye konuşan Abdelhaq, 2021 itibarıyla birkaç kez Cenevre’deki Afganistan Büyükelçiliğine pasaport almak için gittiğini ancak bunun mümkün olmadığını öğrendiğini kaydetti.

İsviçre’de 30 binden fazla Afgan yaşıyor

Bu nedenle seyahat belgeleri ve yeni bir pasaport için SEM’e başvuran ancak başvurusu reddedilen Abdelhaq yasal işlem başlattı. Federal İdare Mahkeme, Abdelhaq’a yeşil pasaport verilmesi yönünde karar aldı. Abdelhaq’ı mahkemede temsil eden İsviçreli avukat Sandra Gisler, kararın bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

Bundan etkilenen Afganların yabancılara özel yeşil pasaportu alabileceği de kaydedildi. İsviçre’de yaşayan 30 binden fazla Afgan’ın, ülkesinden belge temin etme ve seyahat edememe gibi sorunlarla karşılaştığı ifade ediliyor.

Vatansızlık nedir?

Vatansız kişinin uluslararası hukuki tanımı şu şekildedir: “Vatansız kişi, hiçbir Devlet tarafından hukukunun işleyişi çerçevesinde vatandaş olarak sayılmayan kişidir”. Basit ifadeyle; bu, vatansız bir kişinin, hiçbir ülkenin uyruğuna sahip olmadığı anlamına gelir. Bazı kişiler vatansız dünyaya gelir; bazıları ise daha sonra vatansız duruma düşer. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Mevlid Kandili: Alemlere Rahmet Efendimizin Doğum Günü

Bugün Müslümanlar için en önemli gün ve gecelerinden biri. Zira bugün, alemlere rahmet, iki cihan güneşimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in doğum günü. Yüce Rabbimizin affına mazhar olmak isteyen Müslümanlar, gecelerini camilerde veya evlerinde ibadet ederek ihya edecekler.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş