İsveç

İsveç’te Kur’an-ı Kerim’e Saldırıyı Engellemeye Çalışanlar Gözaltına Alındı

İsveç'te polis korumasında Kur'an-ı Kerim'e saldıran Irak asıllı Salwan Momika'yı engellemeye çalışan 15 kişi gözaltına alındı.
05 Eylül 2023
@aa

İsveç’in Malmö kentinde Müslümanların yoğun olduğu Varnhemstorget bölgesinde Kur’an-ı Kerim’i yakan Irak asıllı Salwan Momika’yı engellemeye çalışan 15 kişi gözaltına alındı. Olay yerine geniş polis koruması eşliğinde gelen Momika, tepkilere rağmen Kur’an-ı Kerim yaktı.

İsveç | 18 Ağustos 2023 İsveç’te Bir Kez Daha Kur’an Yakıldı! Söndürmeye Çalışan Kadın Gözaltına Alındı 18 Ağustos 2023

Müslümanların yaşadığı bölgede Kur’an-ı Kerim yaktı

Çevrede toplanan 100’e yakın gösterici, Momika ve polise taş ve şişe fırlattı. Bunun üzerine polis Momika’yı olay yerinden kaçırırken göstericilerle polis arasında arbede yaşandı. Olay sonrası polis 15 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Malmö polisinin duyurusunda, eylemin çok şiddetli geçtiği ve zaman zaman isyan çıktığı belirtildi. Polisin, tekrar olay çıkma ihtimaline karşı bölgede nöbet tutmaya başladığı bildirildi.

Paludan ve Momika’nın provokasyonları 9 aydır devam ediyor

Devlet radyosu SR’nin haberinde, Danimarkalı aşırı sağcı politikacı ve Sıkı Yön Partisi lideri Rasmus Paludan ve Irak asıllı Salwan Momika’nın son 9 aydaki Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonları nedeniyle İsveç hazinesinden ekstra 2 milyon 200 bin kron (184 bin Euro) çıktığı kaydedildi.

İsveç’te Kur’an-ı Kerim’e yönelik provokasyonlar

İsveç’te son dönemde Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırılar yoğunlaşırken bu provokasyonlara izin verilmesi tepkiyle karşılanıyor.

Danimarkalı aşırı sağcı politikacı ve Sıkı Yön Partisi lideri Rasmus Paludan, 2022’de Paskalya tatili boyunca İsveç’in Malmö, Norköpin ve Jönköping kentleri ile başkent Stockholm’de Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonlarını sürdürmüştü. (aa,c)

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş