Toplum

Almanya’da Açık Cami Günü’nde Camiler Kapılarını Gayrimüslim Ziyaretçilere Açacak

Almanya’da 3 Ekim tarihinde düzenlenecek olan Açık Cami Günü'nde, 1000’i aşkın cami, Müslüman olmayanlara, İslam’ı tanıma fırsatı sunacak.
07 Eylül 2023
@Camiahaber

Almanya’da 3 Ekim tarihinde Almanya Müslümanlar Koordinasyon Konseyi (KRM) tarafından her yıl olduğu gibi bu yıl da Açık Cami Günü programı düzenlenecek. Açık Cami Günü’nde 1000’i aşkın cami, kapılarını gayri müslim ziyaretçilerine açacak.

“İbadet – bilinçlendirir, diriltir, birleştirir”

Bu yılın sloganı ise, “İbadet – bilinçlendirir, diriltir, birleştirir’ olacak. Her yıl düzenli olarak düzenlenen etkinliğin amacı, Müslümanları ve İslam’ı tanıma fırsatı sunmak, önyargı ve yanlış anlamaları aşmak olarak belirtiliyor.

Bu yıl namazın önemine dikkat çekilecek

Bu yılın sloganıyla ise camiler, yoğun yaşam koşullarında namazın önemine dikkat çekmek istiyorlar. Açık Cami Günü resmi web sitesinde, bununla ilgili, “Namaz, inananlara içsel bir huzur için zaman ve mekan sağlar. Bu, inananlara hayatta gerçekten önemli olanı hatırlatma işlevi görür.” ifadeleri yer alıyor.

açık cami günü

Almanya’da 1997’den beri binlerce cami,  Açık Cami Günü vasıtasıyla Müslüman olmayanları camilerine davet ediyor. Burada, konferanslar, sergiler ve bilgilendirme standları yer alıyor. Bu şekilde ziyaretçileri, Müslümanları ve camilerini daha yakından tanıma fırsatı buluyor.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Sıla-i Rahim Bizi Biz Yapar

İslam, Müslüman bireyi en yakınındakilerden başlayarak çevresindeki insanlara karşı sorumlu tutmuştur. Akrabaların yakınlığına göre bu hak ve sorumluluklar maddi ve manevi olarak farklılık göstermektedir. Bu hakları gözetmek sıla-i rahim kavramı ile ifade edilmiştir.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş