Gündem

Polisi Irkçılıkla Suçladığı İçin İşinden Olan Bahar Aslan’ın Hukuk Zaferi

Almanya’da bazı polisleri ırkçılıkla suçlayan ve bu nedenle Polis Yüksek Okulu’ndaki işinden olan Bahar Aslan’ı mahkeme haklı buldu, işine geri dönebileceğine hükmetti.
07 Eylül 2023

Almanya’nın Gelsenkirchen kentinde Polis Yüksek Okulu’nda ‘kültürlerarası yetkinlik’ dersleri veren Bahar Aslan, polislerin yabancılara karşı uyguladığı ırkçılığı eleştirdiği için işten çıkarılmıştı. Ancak Gelsenkirchen İdari Mahkemesi, Bahar Aslan’ı haklı buldu. İşten çıkarılmasının hukuka aykırı olduğuna hükmetti.

mahkeme Aslan’ı haklı buldu

Gelsenkirchen İdari Mahkemesi, Bahar Aslan’ın iş sözleşmesinin yenilenmemesi kararının yanlış olduğuna hükmederken, bu kararın gerekçeli bir genel değerlendirme yapılmadan alındığını tespit etti. Mahkeme, Bahar Aslan’ın işine geri dönebileceği hükmetti.

Aslan: “işe dönmeyi dört gözle bekliyorum”

Bahar Aslan, mahkeme kararına ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, akademideki işine dönmeyi dört gözle beklediğini ifade etti. Ayrıca derslere odaklanmanın önemine vurgu yaptı.

Eleştiri nedeniyle işten kovulmuştu

Bahar Aslan’ın işten çıkarılma sebebi, Almanya’daki aşırı sağcı polislerin göçmenlere yönelik ırkçı motivasyonlu kontroller yapmasıyla ilgili eleştirilerini sosyal medya üzerinden dile getirmesiydi. Polis Akademisi, Aslan’ın bu açıklamalarının uygun olmadığını ileri sürerek işten kovmuştu.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Sıla-i Rahim Bizi Biz Yapar

İslam, Müslüman bireyi en yakınındakilerden başlayarak çevresindeki insanlara karşı sorumlu tutmuştur. Akrabaların yakınlığına göre bu hak ve sorumluluklar maddi ve manevi olarak farklılık göstermektedir. Bu hakları gözetmek sıla-i rahim kavramı ile ifade edilmiştir.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş