Gündem

Belçika İslam Temsil Kurumu Başkanı Üstün: “Dersler Aşırı Cinselleşmeyi Teşvik Edecek”

Belçika’da ilk ve ortaokullarda zorunlu hâle getirilen cinsel eğitim derslerine İslam Temsil Kurumu Başkanı Mehmet Üstün tepki gösterdi. Camia Haber'e konuşan Üstün, derslerde çocukların cinsiyetsizliğe teşvik edildiğini söyledi.
08 Eylül 2023
Belçika İslam Temsil Kurulu Başkanı Mehmet Üstün @aa

Belçika’nın Valonya-Brüksel Federasyonu’nun ilk ve orta okullarda zorunlu cinsel eğitim dersleri yasasını onaylamasına ülkedeki tepkiler devam ediyor. Çeşitli kuruluş ve derneklerinin yanı sıra ülkede yaşayan Müslümanlar da yasa tasarısının onaylanmasına tepki gösterdi. Yasanın ana okullarını da kapsayacağı ifade edildi.

“İdeolojik LGBT Propagandası”

Çeşitli gösteri ve kamuoyuna yapılan açıklamalardan sonra Belçika’da müslümanların resmi olarak temsil eden Belçika İslam Temsil Kurumu (Executive) Başkanı Mehmet Üstün, Camia Haber’e yaptığı açıklamada yasanın cinsel eğitim yasası değil, ideolojik bir LGBT propagandası olduğunu ifade etti.
Gündem | 8 Eylül 2023 Belçika’da İlkokullarda Zorunlu Cinsel Eğitim Yasalaştı 8 Eylül 2023

“Dersler Aşırı Cinselleşmeyi Teşvik Edecek”

Belçika İslam Temsil Kurumu Başkanı Mehmet Üstün, bunun yanı sıra yasada öngörülen zorunlu derslerde, 3-5 yaşındaki çocuklar da dahil olmak üzere ilk ve ortaokul çocuklarının aşırı bir şekilde cinselleşmelerini (hypersexualisation) teşvik ettiğini, bunun da çocukları psikolojik sıkıntıya sokacağını belirtti.

“Cinsiyetsizliğe Teşvik”

EVRAS diye bilinen İlişki, Duygu ve Cinsel Yaşam Dersleri‘nin zorunlu olmasının aynı zamanda çocukları eğitim adı altında cinsiyetizliğe teşvik edeceğini, bu yüzden de ideolojik bir LGBT propagandası gibi sunulduğunu bildiren Mehmet Üstün, “3-5 yaşındaki kız çocuğunuz bir gün eve geldiğinde cinsel anlamda, ‘anne-baba, ben şu kızı sevebilirim, seviyorum; ya da erkek çocuğunuz da ben şu erkek arkadaşımı seviyorum’ diyebilecektir.” ifadelerini kullandı.

İlk okulların 6., orta okulların 4. sınıflarında zorunlu dersler olarak verilecek olan İlişki, Duygu ve Cinsel Yaşam Dersleri’nin çocuk, ebeveyn ve insan haklarına aykırı olduğunu da söyleyen Üstün, böylece yasayı anti-demokratik olarak değerlendirdi.

Dersler ZORUNLU OLACAK

Belçika’da tüm sınıflar için cinsellik eğitimini öngören bir düzenleme 2012’den beri bulunuyor. Ancak şimdiye kadar uygulama, okulların inisiyatifine bırakılmıştı. Mecliste kabul edilen karar ile, her ilkokul 6. ve ortaokul 4. sınıf öğrencisinin bu dersleri almasını zorunlu tutuyor. Ayrıca anaokulundan itibaren çocuklara cinsellik eğitiminin de verilmesinin önü açılıyor.

11,5 milyon nüfuslu Belçika’da 1 milyon kadar Müslüman yaşıyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş