Toplum

Fransa’da Toplu Taşımada “49 Euro’luk Bilet” Uygulaması Başlayacak

Fransa'da Ulaştırmadan Sorumlu Devlet Bakanı Clement Beaune, gelecek yaz ülke içi bazı tren seferlerinde aylık sınırsız abonman sistemine geçileceğini duyurdu.
08 Eylül 2023
@Shutterstock

Almanya’da Federal hükümetin ülke genelinde toplu taşımada geçerli olan 49 Euro’luk bilet düzenlemesinin ardından  Fransız hükümeti de harekete geçti. France 2 kanalındaki Telematin programına katılan Beaune, tren kullanımını teşvik etmek için hayata geçirilecek aylık abonelik sistemiyle ülkede faaliyet gösteren şehirler ve bölgeler arası trenlere sınırsız biniş hakkı sunulacağını belirtti.

Gündem | 9 Ağustos 2023 Fransa’da Stajyer Otobüs Şoförü Kadın Başörtüsü Nedeniyle Kovuldu 9 Ağustos 2023

İlk etapta şehirler arası trenlerde geçerli olacak

Beaune, gelecek yaz hayata geçirilecek uygulamanın ilk etapta bölgeler ve şehirler arası trenlerle sınırlı kalacağını, ikinci etapta büyük şehirlerde otobüs, metro ve tramvay gibi diğer toplu taşıma araçlarını da kapsayacak şekilde genişletilebileceğini aktardı.

Bilet fiyatı 49 Euro civarında olacak

Bakan Beaune’ye göre, aylık aboneliğin fiyatlandırması ise 49 Euro civarında olacak. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 5 Eylül’de Hugo Decrypte sosyal medya kanalında katıldığı programda, toplu taşımalarda sınırsız bilet uygulamasına sıcak baktığını söylemişti.

Almanya’da Mayıs ayında uygulamaya konulan “Almanya Bileti” uzun mesafe ve ekspres trenler dışında tren, metro, tramvay ve otobüslere aylık sınırsız biniş hakkı tanıyor. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Mevlid Kandili: Alemlere Rahmet Efendimizin Doğum Günü

Bugün Müslümanlar için en önemli gün ve gecelerinden biri. Zira bugün, alemlere rahmet, iki cihan güneşimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in doğum günü. Yüce Rabbimizin affına mazhar olmak isteyen Müslümanlar, gecelerini camilerde veya evlerinde ibadet ederek ihya edecekler.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş