Dünya

Fas’taki Depremde Kayıplar Hızla Yükseliyor: Sayı 2 Bin 12’ye Çıktı

Fas İçişleri Bakanlığı, merkez üssü Marakeş'in El-Huz bölgesi olan 7 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 2 bin 12'ye yükseldiğini duyurdu.
10 Eylül 2023
@aa

Fas’taki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 12’ye yükseldi. Fas İçişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada, depremde ölü sayısının 2 bin 12’ye, yaralı sayısının 1404’ü ağır olmak üzere 2 bin 59’a çıktığını duyurdu.

Deprem kurtarma ve yardım görevlileri, kırsal kesimler de dahil olmak üzere ulaşılamayan yerler bulunduğunu, hayatını kaybedenlerin sayısının çok daha fazla olmasından endişe ettiklerini açıkladı.

Ölümlerin, El-Huz bölgesi, Tarudant, Şişava, Verzazat, Marakeş, Azila, Agadir, Kazablanka ve Yusifiyye bölgesinde kaydedildiği aktarıldı.

ACİL YARDIM BEKLENİYOR

Fas Silahlı Kuvvetleri, yerel yönetimler, güvenlik güçleri ve sivil savunma ekiplerinin arama kurtarma çalışmalarına devam ettiği, insani yardımların deprem bölgelerine ulaştırılması için tüm imkanların seferber edildiği kaydedildi.

Kurtarma ve acil yardım gönüllüleri de her türlü gayrete rağmen, hâlâ acil kurtarma ve yardıma gerek duyulduğunu bildirdi

Fas medyası, önceki gün yerel saatle 23.10’da meydana gelen depremin başkent Rabat başta olmak üzere Kazablanka, Meknes, Agadir ve Fes kentlerinde de hissedildiğini belirtmişti.

Fas İçişleri Bakanlığı, daha önce yaptığı açıklamada, Marakeş’in El-Huz bölgesinde meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremde ölü sayısının 1037’ye, yaralı sayısının 721’i ağır olmak üzere 1024’e çıktığını duyurmuştu. (aa/c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş