Gündem

Libya’da Sel Felaketi! 2 Binden Fazla Kişi Hayatını Kaybetti

Libya'nın doğusunda, Orta Akdeniz'de etkili olan "Daniel" fırtınası nedeniyle meydana gelen sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bini geçti. 7 binden fazla kişinin hala kayıp olduğu bildirildi.
12 Eylül 2023
@aa

Libya’nın doğusundaki “hükümetin Başbakanı” Usame Hammad, Derne kentindeki selde ölenlerin sayısının 2 bini geçtiğini söyledi. Gazetecilere açıklamalarda bulunan Hammad, sadece Derne kentinde ölenlerin sayısının 2 binden fazla olduğunu dile getirdi. Hammad, Derne’deki durumu “felaket ve iyi değil” olarak nitelendirdi.

7 binden fazla kişi kayıp

Libya doğusundaki hükümetin İçişleri Bakanı İsam Ebu Zeribe ise, Derne kentinde şiddetli yağışlar nedeniyle hayatını kaybeden 1500’den fazla kişinin cesedinin bulunduğunu, kayıp kişi sayısının ise 7 bine ulaştığını söylemişti.  Libya’da Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, ülkede yaşanan sel felaketinde hayatını kaybedenler için 3 günlük yas ilan edildiğini duyurmuştu.

Son 40 yılın en yüksek yağışı

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Sözcüsü Muhammed Hammude, ülkenin doğusunda meydana gelen sel felaketi dolayısıyla yapılan olağanüstü kabine toplantısı sonrası sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Hammude, meteoroloji verilerinin Cebel el-Ahdar bölgelerinde kaydedilen yağış miktarının yaklaşık 400 milimetreyi gösterdiğini ve bu miktarın Libya’da 40 yıldan uzun süredir kaydedilen en yüksek yağış miktarı olduğunu belirtti.

Bazı bölgelerde sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Orta Akdeniz’de etkili olan “Daniel” fırtınası Libya’nın Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derne kentlerini etkilemişti. Libya’nın doğusundaki yetkililer, fırtına nedeniyle tüm kamu ve özel eğitim kurumlarında derslere ara verilmesi, dükkanların kapatılması ve sokağa çıkma yasağını içeren bir dizi önlem almıştı.

“Tüm imkanlarımızla Libyalı kardeşlerimizin yanındayız”

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Başkanı Kemal Ergün X hesabından Libya’da yaşayanan sel felaketiyle ilgili paylaşım yaptı. IGMG Genel Başkanı Ergün, “Maalesef Libya’dan da üzücü haberler alıyoruz. Libya’da meydana gelen sel felaketinde binlerce insanın hayatını kaybettiği ve binlercesinin kayıp olduğu haberleri geldi. Allah rahmet eylesin, Libya halkına geçmiş olsun. Tüm imkanlarımızla Libyalı kardeşlerimizin yanındayız” dedi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Mevlid Kandili: Alemlere Rahmet Efendimizin Doğum Günü

Bugün Müslümanlar için en önemli gün ve gecelerinden biri. Zira bugün, alemlere rahmet, iki cihan güneşimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in doğum günü. Yüce Rabbimizin affına mazhar olmak isteyen Müslümanlar, gecelerini camilerde veya evlerinde ibadet ederek ihya edecekler.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş