Gündem

Almanya’da SPD Yabancıların da Yerel Seçimlerde Oy Kullanmasını İstiyor

Almanya’da Sosyal Demokrat Parti (SPD) Hessen Eyalet Teşkilatı, eyalette 6 aydan uzun süre yaşayan yabancılara da belediye seçimlerinde oy kullanma hakkı verilmesini talep etti.
19 Eylül 2023

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser’in başkanlığını yaptığı Sosyal Demokrat Parti (SPD) Hessen Eyalet Teşkilatının seçim programında, “eyalette 6 aydan fazla yaşayan herkese belediye seçimlerinde oy kullanma hakkı verilmesi için federal düzeyde ve Federal Eyaletler Temsilciler Meclisinde çaba sarf edileceği” ifadesi yer alıyor.

“Yabancılara da oy kullanma hakkı verilsin”

Programda, herkese oy kullanma hakkı verilmediği sürece her belediyede yabancılar meclisinin oluşturulmasının da zorunlu olması isteniyor. Bakan Faeser, Berlin’de yaptığı açıklamada, bunun belediye düzeyinde uzun süre eyalette yaşayan üçüncü ülke vatandaşlarına seçme hakkı verilmesiyle ilgili bir konu olduğunu belirtti.

Toplum | 7 Haziran 2023 Almanya’da SPD’den Türkçe Dersi Tepkisi: Müfredat Ankara’dan Gelmemeli! 7 Haziran 2023

Bu talebe yönelik eleştirilere cevap veren Faeser, “Bu, başka partilerin programlarında da var. Şimdi bu seçim kampanyasında biraz abartılıyor.” dedi. Faeser, eski Hristiyan Demokrat Partili (CDU) Frankfurt Belediye Başkanı Petra Roth’un geçmişte bu konuda kendisine destek verdiğini anımsattı.

“Seçme hakkı, en yüksek demokratik değerlerimizden biridir”

Hessen Eyaleti Genel Sekreteri Manfred Pentz, Bild gazetesine yaptığı açıklamada, SPD Hessen Eyalet Teşkilatı’nın talebini eleştirerek, “Seçme hakkı, seçim kampanyalarının bir oyuncağı değil en yüksek demokratik değerlerimizden biridir ve devletimize mensup olanlar için saklı kalmalıdır.” ifadesini kullandı.

Pentz, seçim yasasının gelişigüzel genişletilmesi ve bunun vatandaşlık yerine sadece ikamete bağlanmasının Almanya’daki demokratik ilkelere aykırı olduğunu savundu.

Yabancılar belediye seçimlerinde oy kullanamıyor

Alman vatandaşları ile ülkede yaşayan Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin vatandaşları, Almanya’daki belediye seçimlerinde oy kullanma hakkında sahip olurken, Almanya’da yaşayan yabancılar belediye seçimlerinde oy kullanamıyor. Hessen eyaletinde, 8 Ekim’de eyalet meclisi seçimleri de yapılacak. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş