Toplum

20. Avrupa Kur’an-ı Kerim Tilavet Yarışması Finalistleri Belli Oldu

20’incisi gerçekleştirilecek olan IGMG Kadınlar Teşkilatı Avrupa Kur’an-ı Kerim Tilavet Yarışması’nda yarı final elemeleri sonuçlandı. 30 Eylül’de Köln’de gerçekleştirilen yarı finalde toplam 8 yarışmacı finalde yarışmaya hak kazandılar.
İlknur Küçük
30 Eylül 2023

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kadınlar Teşkilatı (KT) tarafından bu yıl 20’incisi gerçekleştirilecek olan Avrupa Kur’an-ı Kerim Tilavet Yarışması’nın yarı finali, Köln Bölgesinin ev sahipliğinde 30 Eylül 2023 Cumartesi günü Brühl Camii’nde yapıldı. Yarı final yarışmasına, 14 farklı bölgeden 16 yarışmacı katıldı. İki farklı yaş grubunda 8 yarışmacının tilavetlerini sundukları yarışma sonucunda, 16 Aralık Cumartesi günü Ludwigshafen’de gerçekleştirilecek olan 20. Avrupa Kur’an-ı Kerim Tilavet Yarışması finalistleri belirlendi.

KT Başkanı Başkanı Handan Yazıcı bu yıl Kur’an-ı Kerim Tilavet Yarışması’nın 20’incisi düzenleneceğini hatırlatarak her yarışmada aynı heyecan ve coşkunun yaşandığını vurguladı. KT İrşad Başkanı Nermin Yalınkılıç’ın son on yarışmada öncülük ettiğini ifade ederek bu yarışmaların büyük bir çaba ve istikrarı da gerektirdiğini kaydetti.

IGMG KT İrşad Başkanı Nermin Yalınkılıç yaptığı konuşmada yarışmaya uzak yakın demeden gelen tüm bölge temsilcilerine, onları yetiştirenlere ve bu yarışmalarda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Heyecanlı geçen yarı finaldeki okuyuşları değerlendiren jürinin başkanlığını Hamide İleri yaparken, Selcan Demirci ve Ayşe Öztürkoğlu da yarışmada jüri üyeleri idi. İleri, yarışma kriterlerini ve puanlamayı açıkladı. Akabinde yarışmaya başlandı.

Sıralamalar kura ile belirlendikten sonra ilk olarak 10-13 yaş grubu, ardından da 14-18 yaş grubu yarışmacıları sırayla tilavetlerini gerçekleştirdiler. Büyükler kategorisindeki son tilavetin ardından jürinin değerlendirmesi neticesinde finalist olan adaylar açıklandı.

10-13 YAŞ GRUBU FİNALİSTLERİ

10-13 yaş grubunda; Hannover, Hamburg, Paris, Rhein-Neckar-Saar, Württemberg, Köln ve Viyana temsilcileri yarıştılar. Köln’den Erva Soysal, Hannover’den Rabia Ergin, Hamburg’dan Zeynep Çelik, Paris’ten Zehra Elif Özdemir finalde yarışma hakkı kazandılar.

14-18 YAŞ GRUBU FİNALİSTLERİ

14-18 yaş grubunda ise Württemberg’den Alara Kavaklı, Belçika’dan Rumeysa Batak, Kuzey Hessen’den Sedef Demirkaya, Danimarka’dan Nesibe Hilye Aydın finale adını yazdırdı. Bu kategoride ayrıca Rhein- Neckar- Saar, Berlin, İngiltere ve Güney Bavyera temsilcileri de yarıştı.

IGMG KT İrşad Başkan Yardımcısı Sultan Ergün’ün sunumuyla gerçekleşen yarışma programı hediye takdimleri ve toplu fotoğraf çekimlerinin ardından sona erdi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş