Gençlik

Avrupalı Müslüman Üniversiteliler Berlin’de Özel Eğitim’de Buluştu!

İslam Toplumu Millî Görüş Gençlik Üniversiteliler Başkanlığı tarafından düzenlenen 5. dönem Özel Eğitim Ekim Atölyesi 14-15 Ekim tarihlerinde Berlin'de gerçekleştirildi.
HEWAL BALIK - BİLAL ŞEN
20 Ekim 2023
@Camiahaber

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Gençlik Üniversiteliler Başkanlığı tarafından düzenlenen 5. dönem Özel Eğitim Ekim Atölyesi 14-15 Ekim tarihlerinde Almanya’nın başkenti Berlin’de gerçekleştirildi. Avrupa’nın farklı ülkelerinden katılan 90 üniversiteli gencin iki gruba ayrıldığı İslamiyat ve Nazariyat atölyelerinde Hadis ve Sosyoloji konuları üzerine seminerler verildi.

İslamiyat atölyesinde gerçekleşen 5 oturumluk derslerde Humboldt Üniversitesi’nden davet edilen Dr. Mesut Avcı ile beraber ‘Fıkhî İhtilaflarda Hadislerin ve Hadisçilerin Rolü’ ve ‘Fıkhu’l-Hadis’ konuları ele alındı.

Nazariyat atölyesinde ise Medeniyet Üniversitesi’nden Dr. Fatih Yaman’ın katılımı ile ‘Göç Terminolojisi, Küreselleşme ve Göç, Almanya’ya Göçün 60 Yılı’ ve ‘Avrupa’daki Müslümanların Problem Alanları’ başlıklı 4 oturum yapıldı.

Medeniyet Üniversitesi Araştırma Görevlisi Ahmet Faruk Ergün ile beraber kendisinin ‘’Profesyonellerin Göçü: Almanya’dan Türkiye’ye Dönen Uzman Profesyonellerin İş Piyasalarına Entegrasyonu’’ adlı yüksek lisans tezi üzerine yapılan son oturumla atölye tamamlanmış oldu.

Pazar günü düzenlenen gezi, sabah namazı ile Mevlana Camii‘nde başladı. Çorba ikramının ardından Berlin Bölgesi Gençlik Teşkilatı Başkanı Muhammed Tanrıseven konuşma yaparken, Kadınlar Gençlik Teşkilatı Başkanı Ümran Karaman cami ve 2014 yılında camiye yapılan ırkçı saldırı hakkında bilgiler verdi. Sonrasında Berlin’in önemli ve tarihi noktalarının ziyaret edildiği bir tura çıkıldı.

Katılımcılar turun son noktası olan Şehitlik Camii’nde rehbereşliğinde cami hakkında bilgilendirildi. Program camide kılınan öğle namazı ve akabinde IGMG’nin kurucularından Merhum Dr. Yusuf Zeynelabidin’in kabrinin ziyaret edilmesi ile son buldu.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş