Dünya

İsrail’in Gazze’ye Saldırılarının Ardından Müslüman Karşıtlığı Arttı

İsrail'in Gazze saldırılarının ardından ABD'de Müslümanlara yönelik taciz ve fiziki saldırılar benzeri görülmemiş bir şekilde artış gösterdi.
10 Kasım 2023
@shutterstock

ABD’nin en büyük Müslüman sivil halklar örgütü Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarının başlamasından bu yana ABD’de Müslüman ve Araplara yönelik taciz, önyargı ve bazen de fiziksel saldırı vakalarında “benzeri görülmemiş” bir artış olduğunu bildirdi.

Toplum | 9 Kasım 2023 IGMG Genel Sekreteri Mete: “Müslümanlar Şiddetin Karşısında Bir Siperdir” 9 Kasım 2023

Müslümanlara karşı Fiziki saldırılar arttı

CAIR, yaptığı yazılı açıklamada, 7 Ekim-4 Kasım tarihlerinde ülke genelinde Müslüman ve Araplara karşı önyargıyla ilgili eylemlere ilişkin 1283 şikayet aldıklarını kaydetti.

Müslüman ve Araplara yönelik taciz, önyargı ve fiziksel saldırı vakalarında “benzeri görülmemiş” bir artış gözlemlendiği aktarılan açıklamada, şikayetlerde geçen yıla kıyasla yüzde 216’lık bir artış olduğu vurgulandı.

“Müslüman karşıtlığı kontrolden çıktı”

Müslüman ve Arap karşıtlığının 10 yıla yakın süredir kontrolden çıktığını ifade eden CAIR Araştırma ve Savunma Direktörü Corey Saylor, “Müslüman ve Filistin karşıtı söylemler, hem Gazze’deki Filistinlilere yönelik şiddeti meşrulaştırmak hem de ABD’de Filistinlilerin haklarını savunanları susturmak için kullanılırken, bağnazlıktaki bu eşi benzeri görülmemiş artışa da katkıda bulundu.” dedi.

Almanya’da 686 İslam karşıtı suç işlendi

Almanya’da da İslam karşıtı suçların arttığı kaydedildi. Almanya İçişleri Bakanlığı’nın Sol Parti’nin soru önergesine verdiği cevapta, bu yılın ilk üç çeyreğinde 686 İslam karşıtı suç işlendiği aktarıldı. Bu sayının şimdiden geçen yılın toplam sayısının üzerinde olduğu vurgulandı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş