Gündem

Almanya’da 54 Cami Derneğine Polis Baskını

Almanya'da Hamburg İslam Merkezi'ne ait 54 cami derneği binasına polis baskını yapıldığı bildirildi.
16 Kasım 2023
Almanya'da Hamburg İslam Merkezi'ne ait 54 cami derneği binasına polis baskını yapıldığı bildirildi.

Almanya İçişleri Bakanlığı, bu sabah 500 polisle Hamburg İslam Merkezi’ne (IZH) ait cami derneklerine baskın yapıldığını açıkladı.

İçişleri Bakanlığının yazılı açıklamasında, “Hamburg İslam Merkezi” ile diğer alt kuruluşların anayasal düzene karşı hareket ettikleri şüphesiyle soruşturulduğu ve 7 federal eyalette 54 mülkte arama yapıldığı belirtildi.

500 polis katıldı

Alman makamlarından yapılan açıklamada, IZH’nin faaliyetlerinin, Almanya’daki anayasal düzeni ve uluslararası anlayış fikrini ihlal ettiğinden şüphelenildiği öne sürüldü.

Açıklamada, sabah yaklaşık 500 polisin katıldığı baskınlarda, elektronik cihazlar ve belgelere incelenmek üzere el konulduğu aktarıldı.

“İsrail karşıtı kışkırtmalara müsamaha yok”

İçişleri Bakanı Nancy Faeser, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Özellikle de pek çok Yahudi’nin kendisini tehdit altında hissettiği bu dönemde, radikal propagandaya ve Yahudi ve İsrail karşıtı kışkırtmalara genellikle müsamaha göstermiyoruz. Şu anda son derece dikkatli olmamız ve sert önlemler almamız gerekiyor. Bu nedenle her türlü sağlam temelli şüpheyi kararlılıkla araştırıyoruz” açıklamasını yaptı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş