Dünya

Gazze’de Saatte 5 Çocuk Öldürülüyor!

İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda saatte 5 çocuk öldürülürken, bombalamalar arasında ortalama 7 bebek dünyaya geliyor.
17 Kasım 2023
İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda saatte 5 çocuk öldürülürken, bombalamalar arasında ortalama 7 bebek dünyaya geliyor. @aa

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda hayatını kaybeden 11 bin 500 Filistinliden 4 bin 710’u çocuk olduğu bildirildi.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında çok sayıda çocuğun öldürüldüğü ve yaralandığı saldırılarda doğan bebeklerle ilgilenebilecek ve gerektiği takdirde tedavi edebilecek hastaneler de işlevsiz hale geldi.

Dünya | 31 Ekim 2023 “Gazze’de Öldürülenlerin Yüzde 70’i Çocuk ve Kadın” 31 Ekim 2023

İsrail, uluslararası örgütler ve çeşitli ülkelerden tepki görmesine rağmen hastanelere de saldırılarını sürdürüyor.

Hastaneler hizmet dışı

Şifa, Endonezya, Nasr Çocuk, Rantisi Çocuk, El-Avde Çocuk ve Kudüs hastaneleri ya da çevrelerine şiddetli saldırılar düzenleyen İsrail, hastanelerin hizmet dışı kalmasıyla pek çok yaralının, çocuğun ve hastanelere sığınanların ölümüne neden oluyor.

Gazze’deki hükümete göre, 7 Ekim’den bu yana İsrail’in saldırılarında Gazze Şeridi’nde 4 bin 710’u çocuk ve 3 bin 160’ı kadın olmak üzere 11 bin 500 kişi öldürüldü. Buna göre, İsrail’in saldırılarında Gazze’de saatte 5 çocuk hayatını kaybediyor.

Temiz su kıtlığı yaşanıyor

Merkezi İngiltere’de bulunan sivil toplum kuruluşu Save The Children’dan (Çocukları Kurtarın) yapılan açıklamada, Filistin’de öldürülen çocuk sayısının, dünya genelinde 2020, 2021 ve 2022’de meydana gelen çatışmalar nedeniyle, bir yılda yaşamını yitiren çocuklardan daha fazla olduğu belirtildi.

Gazze’de doğum yapan kadınların yaklaşık yüzde 15’inin hamilelik veya doğumla ilgili komplikasyonlar yaşamasının “muhtemel” olduğuna işaret edilen açıklamada, şu değerlendirmelerde bulunuldu:

“Save the Children, Gazze’de bu yıl 66 binden fazla bebeğin doğmasının beklendiğini ve insanların temel ihtiyaç malzemelerinden mahrum bırakıldığı bir dönemde gelecek ay 5 bin 500 hamile kadının doğum yapacağını tespit etti. Temiz su kıtlığı yaşanıyor, gıda ve ilaçlar azalıyor. Halihazırda ciddi zorluklarla karşı karşıya olan hastaneler ve sağlık tesisleri saldırı altında ve bu durum hamile kadınlar ile yeni doğanlar dahil binlerce hastayı ciddi tehlike altında bırakıyor.”

Gazze’de saatte 5 çocuk öldürülürken 7 bebek bombalamalar arasında dünyaya gözlerini açıyor

Gazze’de her gün 180’den fazla bebek dünyaya geliyor

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistin Mültecilerine Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), Birleşmiş Milletler Nüfus Fonunun (UNFPA) verilerine dayanarak, Gazze’de 50 bin hamile kadın olduğunu ve her gün 180’den fazlasının doğum yaptığını açıkladı.

İsrail’in Gazze’ye devam eden hava ve kara saldırılarında, bombardıman altında saatte ortalama 7 bebek dünyaya geliyor.

“hiç kimse güvende değil”

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Gazze’de ortalama her 10 dakikada bir çocuk öldürülüyor. 1,5 milyon kişi yerinden edildi ve sığınabilecekleri bir yer arıyor. Ama hiçbir yer ve hiç kimse güvende değil.” dedi.

Gazze Şeridi’nde insanlar giderek daha küçük alana sıkıştırıldıkça ishal ve salgın riskinin de arttığına değinen Ghebreyesus, Gazze’de 9 bin kişinin kanser tedavisi gördüğünü, kalp, diyabet ve hipertansiyon hastası 350 bin kişinin bulunduğunu vurguladı.

Hastaneler işlevselliğini kaybediyor

Çok sayıda çocuğun öldürüldüğü ve yaralandığı saldırılarda doğan bebeklerle ilgilenebilecek ve gerektiği takdirde tedavi edebilecek hastaneler de işlevsiz hale geliyor. Gazze’de binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu hastanelerin çok defa hedef alınması sonucu, bölgedeki 35 hastaneden 18’i çalışamaz hale geldi.

İsrail’in yoğun bombardımanına maruz kalan, ameliyatların yapılamadığı, elektrik ve suyun olmadığı Şifa Hastanesindeki 600 yaralı ve hasta, ölümle karşı karşıya bulunuyor.

Hastanelerde tedavi gören bebeklerin hayatı tehlikede

Saldırılarda ölen ve yaralanan çocuklarının yanı sıra yenidoğanlar arasında hastanede tedavi görmesi gerekenler, ihtiyacı olan tedaviye ulaşamıyor. Filistin Gazze Şifa Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Fadia Malhis, yaptığı açıklamada, hastanede elektriğin olmadığını, yoğun bakım ünitesindeki kuvözlerde bulunan bebeklerin durumunun çok tehlikeli boyuta ulaştığını söyledi.

Dünya | 7 Kasım 2023 BM Genel Sekreteri Dünyaya Seslendi: Gazze, Çocuklar İçin Mezarlığa Dönüştü 7 Kasım 2023

“Hastane dışına çıkmak isteyeni vuruyorlar”

Malhis, “Yoğun bakımda 60 bebek var, 39’u entübe, bir bebek öğleden sonra öldü. Bunlar art arda ölecek.” dedi. İsrail ordusunun hastane çevresini kuşattığını belirten Malhis, “Hastane dışına çıkmak isteyeni vuruyorlar. Birimler arası gidip gelen olursa burada da hareket edeni vuruyorlar. Bahçede, acilin önünde çok şehit var, durum çok kötü ve tehlikeli, anlatılacak gibi değil.” ifadelerini kullandı.

“Gazze, çocuklar için mezarlığa dönüşüyor”

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Sözcüsü James Elder, İsrail’in yoğun saldırıları altındaki Gazze’deki çocuk ölümlerinden endişe duyduklarını belirtti. Elder, Gazze’deki çocukların, devam eden çatışmalardan olumsuz etkilendiğini söyledi. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş