Gündem

Almanya’da Vatandaşlık İçin “İsrail’in Varlığını” Kabul Etme Şartı 

Almanya'nın Saksonya-Anhalt eyaletinden vatandaşlık başvurusunda bulunanların "İsrail'in var olma hakkı"nı desteklediklerini beyan etmeleri gerektiği bildirildi.
06 Aralık 2023
@shutterstock

Almanya’nın Saksonya-Anhalt eyaletinde vatandaşlık için “İsrail’in varlığını” kabul etme şartı getirildi. İsrail devletinin varlığını kabul etmeyenlere vatandaşlık verilmeyeceği bildirildi.

Eyalet İçişleri Bakanlığının yayımladığı genelgede, “İsrail’in var olma hakkının Almanya’nın varlık nedeni” olduğu belirtildi.

Vatandaşlık için ön koşul getirildi

Eyalet İçişleri Bakanı Tamara Zieschang Magdeburg da yaptığı açıklamada, gönderilen genelgeyle eyalette Alman vatandaşlığı için başvuranların İsrail’in varlığını kabul ettiğini beyan etmeleri gerektiğini ve bunun, vatandaşlık için ön koşul haline getirildiğini kaydetti.

İsrail’in varlığını kabul etmeyenlere vatandaşlık verilmeyecek

Genelgede, “Alman vatandaşlığına geçmek İsrail’in var olma hakkına bağlılık gerektirir. Bu nedenle başvuru sahiplerinin vatandaşlığa kabulden hemen önce İsrail’in var olma hakkını tanıdıklarını ve İsrail devletinin varlığına aykırı her türlü çabayı kınadıklarını yazılı olarak teyit etmeleri gerekmektedir.” ifadelerine yer verilerek, başvuru sahiplerinin beyanda bulunmayı reddetmeleri halinde vatandaşlığa kabul belgesinin düzenlenmemesi istendi. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş