Gündem

Fransa’da Müslüman ve Göçmen Karşıtı Aşırı Sağcı Grup Feshedildi

Fransa'da Müslüman ve göçmenlere karşı şiddet içerikli eylem ve söylemleriyle bilinen Division Martel grubu feshedildi.
06 Aralık 2023
Fransa, Gazze'den Gelen Filistinlinin İltica Başvurusunu Kabul Etti @shutterstock

Fransız hükümeti, Müslüman ve göçmen karşıtlıyla bilenen aşırı sağcı Division Martel grubunu lağvetti.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımla, Bakanlar Kurulu toplantısında bu sabah alınan kararla Division Martel isimli aşırı sağcı grubun feshedildiğini duyurdu.

Darmanin, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un talimatı üzerine Division Martel grubunu feshetme kararı aldıklarını kaydetti.

Bu grubun, insanları ırka dayalı nefret ve şiddet konusunda tahrik ettiğini belirten Darmanin, “(Division Martel’in) Cumhuriyetimizde yeri yok” ifadesini kullandı. Darmanin, aşırı sağcı gruba yönelik fesih kararını da paylaştı.

Müslümanlara karşı şiddet eylemleri gerçekleştirdiler

Kararda, yaklaşık 30 kişiden oluşan aşırı sağcı grubun, Müslüman ve göçmenlere karşı şiddet içerikli eylem ve söylemlerde bulunduğu kaydedildi. Division Martel grubu, Müslüman ve göçmen karşıtlığıyla biliniyor.

Darmanin, 16 yaşındaki Thomas Perotto’nun ölümünün ardından Drome’da şiddet olaylarını organize eden “Division Martel” isimli örgütün de aralarında olduğu üç aşırı sağcı grubun feshedilmesi için harekete geçeceğini açıklamıştı.

Olay

Drome’a bağlı Crepol köyünde 18 Kasım gecesi düzenlenen kış balosunda bilinmeyen nedenle çıkan kavgada Thomas Perotto bıçaklanarak öldürülmüş, 18 kişi yaralanmıştı.

Olayla ilgili başlatılan soruşturmada 9 şüpheli, “cinayet” ve “toplu halde cinayete teşebbüs” suçlamalarıyla gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanların 6’sının tutuklu yargılanmasına karar verilmişti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş