Gündem

CDU’dan İşsizliğe Çözüm: “Az Vasıflı göçmenler Asgari Ücretin Altında Çalıştırılsın”

Vatandaşlık parasının artırılmasını zehir olarak nitelendiren CDU Genel Başkan Yardımcısı ve Saksonya Eyaleti Başbakanı Michael Kretschmer, az vasıflı göçmenlerin asgari ücretin altında çalıştırılmasını istedi.
12 Aralık 2023
@shutterstock

Almanya’da muhalefette bulunan Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkan Yardımcısı ve Saksonya Eyaleti Başbakanı Michael Kretschmer, ülkedeki az vasıflı göçmenlerin asgari ücretten de daha az ücretle çalıştırılması talebinde bulundu.

Welt am Sonntag gazetesine konuşan Saksonya Eyaleti Başbakanı Michael Kretschmer vatandaşlık parasının yüzde 12 oranında artırılmasını da eleştirdi. Bu haliyle vatandaşlık parasının artırılmasının ekonomi için tam bir zehir olduğunu ifade eden Michael Kretschmer, Almanya’da dört ila beş milyon vatandaş parası aldığını ama hâlâ 700 bin iş için çalışan bulunulamadığını ifade etti.

“Hükümet Sosyalist Deneyle Uğraşıyor”

Sürekli devlet borçlanmasını “sosyalist bir deney” olarak tanımlayan Saksonya Eyaleti Başbakanı Michael Kretschmer bunun için borçlanma frenine basılmasını ve özellikle sosyal ödemelerde tasarruf istedi.

“Eğer bugün vatandaşlık parası alan 1 milyon kişi çalışsaydı bir yılda 30 milyar Euro tasarruf edilebilirdi.” ifadelerini kullanan Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkan Yardımcısı ve Saksonya Eyaleti Başbakanı Michael Kretschmer, hükümetin getirdiği bürokratik işlemlerin ülkede bir sanayisizleştirmeyi ve toplumsal ayrışmayı hızlandırdığını ileri sürdü.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş