Gündem

İtalya’da İslam Karşıtı Belediye Başkanı İbadethaneleri Kapattı

İtalya'da İslam karşıtı bir belediye başkanı Müslüman toplumunun ibadetlerini gerçekleştirdiği yerleri süresiz olarak kapattı.
13 Aralık 2023
@shutterstock

İtalya’nın kuzeydoğusundaki Gorizia kentine bağlı Monfalcone ilçesinin belediye başkanı Anna Maria Cisint’in kentteki Müslüman toplumunun ibadetlerini gerçekleştirdiği yerleri kapatma kararları alması tepki çekti.

Gündem | 5 Eylül 2023 BM, İtalya’ya Irkçılık ve Ayrımcılıkla Mücadele Çağrısı Yaptı 5 Eylül 2023

Askeri ve sivil gemilerin yapıldığı önemli tersanelere sahip olması sebebiyle çok sayıda yabancı işçinin de çalıştığı Monfalcone ilçesi, Müslümanların ibadet özgürlüğünün engellendiği tartışmalarıyla gündeme geldi.

Namaz kılınan yeri inşaat alanı ilan etti

Yerel II Piccolo gazetesinin haberine göre, iktidar ortağı aşırı sağcı Lig Partisi’nden Monfalcone Belediye Başkanı Cisint, kasım ortasında Müslüman toplumunun vakit namazlarını ve cuma namazlarını kıldığı iki kültür merkezini kapatmasının ardından son olarak eski bir süpermarketin bulunduğu alanda namazlarını kılmak isteyen Müslümanlara, söz konusu yeri süresiz şekilde inşaat alanı ilan ederek izin vermedi.

Muhalefet partileri de tepki gösterdi

Cisint’in bu kararları, Monfalcone’de yaşayan çoğunluğu Bangladeşli olan Müslüman toplumunun yanı sıra sol tandanslı muhalefet partilerinin de tepki göstermesine yol açtı.

Monfalcone’nin içinde yer aldığı Friuli-Venezia Giulia Bölgesel Meclisi’nin Açık Sol Partili üyesi Furio Honsell, Cisint’in bu adımlarının İtalyan anayasasının temel haklara ilişkin maddelerini ihlal ettiğini belirtti.

Ulusal çapta yayın yapan La Repubblica gazetesi de konuyu “İslam karşıtı belediye başkanı, ibadet etmeyi yasaklıyor. Rahipler ve imamlar ibadet özgürlüğü için bir arada” başlığıyla duyurdu.

“Herkesin ibadet hakkı var”

Katolik cemaati rahiplerinden Flavio Zanetti ve Paolo Zuttion ise “İbadet özgürlüğü saygı duyulması gereken bir değerdir.” açıklamasını yaparak, Başkan Cisint’e herkesin ibadet hakkı olduğu hatırlatmasında bulundu.

Monfalcone’deki imamlardan Abdel Majid Kinani, belediye başkanı Cisint’in bu kararları sonrasında İtalya’daki Müslümanları 23 Aralık’ta ibadet özgürlüğüne sahip çıkmak için barışçıl gösteri yapmaya çağırdı.

“Müslümanlara suçlu muamalesi yapılıyor”

Gazetenin haberinde görüşlerine yer verilen ana muhalefet konumundaki merkez soldaki Demokratik Parti’nin (PD) göçmen işlerinden sorumlu üyesi Pier Francesco Majorino da Cisint’in yapılmaması gerekeni yaptığını dile getirerek, Bangladeşlilere suçlu muamelesi yapmaya çalıştığını kaydetti.

Cisint ise yayınladığı görüntülü mesajda, sol tandanslı basının kendisine saldırdığını, “Müslümanların ibadet etmesine yasak getirmek istediği gibi bir söylemi olmadığını, sadece cami olarak kullanılan yerlerin ruhsatının buna uygun olmadığı gerekçesiyle böyle bir karar aldığını” öne sürdü.

Müslüman karşıtlığıyla biliniyor

Monfalcone Belediye Başkanı Cisint, geçen yaz aylarında da beldelerinde yaşayan Müslüman kadınların “giyinik” şekilde denize girmesini eleştirerek, bunu “kabul edilemez” olarak nitelemişti. Cisint, bu sözleri sebebiyle protesto edilmişti.

Cisint’in bu çıkışı, o dönem de İtalya’da yaşayan Müslüman toplumunun tepkisini çekmiş, bazı turistik diğer İtalyan kentlerinin belediye başkanları “hoşgörülü olma” çağrısı yapmıştı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş