Gündem

Fransa’da Binlerce Kişi Göç Yasasını Protesto Etmek İçin Sokağa İndi

Fransa'nın başkenti Paris'te hükümetin aşırı sağın oylarıyla parlamentodan geçirdiği tartışmalı göç yasası protesto edildi.
16 Ocak 2024
Fransa'da göçmenlik yasasına karşı gösteri düzenlendi @aa

Fransa hükümetinin parlamentodan geçirdiği tartışmalı göç yasasına karşı Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan binlerce gösterici, göç yasasını protesto etti.

Paris’te 400’den fazla dernek, sendika ve siyasi partinin çağrısıyla binlerce kişi, soğuk havaya rağmen tartışmalı göç yasasına karşı sokağa indi. Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan göstericiler, Clichy Meydanı’na doğru yürüdü.

Gündem | 9 Ocak 2024 Fransa’da Tartışmalı Göç Yasası Kararı 25 Ocak’ta Açıklanacak 9 Ocak 2024

Protestocular, hükümetin göç yasasını aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) Partisinin oylarıyla parlamentodan geçirmesine tepki gösterdi. Bu yasa nedeniyle ülkedeki yabancıların ayrımcılığa uğrayacağını savunan göstericiler, “ırkçı” olarak niteledikleri bu yasadan vazgeçilmesini istedi.

Gösteriye çok sayida siyasetçi de katıldı

“Irkçılık, Sömürgecilik, Faşizmden Oluşan Toplumu İstemiyoruz”, “Burada Çalışıyoruz. Burada Yaşıyoruz. Burada Kalıyoruz” yazılı dövizler taşıyan eylemciler, “(Oturum izni alamayanlar) Evraksızlarla Dayanışma” sloganları attı. Gösteriye, göçmenlerin yanı sıra Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) Milletvekilleri Mathilde Panot, Thomas Portes, Carlos Martens Bilongo, Hadrien Clouet, Daniele Obono dahil çok sayıda siyasetçi de katıldı.

“Macron, aşırı sağcıların programını yürürlüğe koyuyor”

Milletvekili Clouet gösteride yaptığı açıklamada, sağcı olarak nitelediği hükümetin aşırı sağcılarla ittifak kurarak göç yasasını parlamentodan geçirdiğini belirtti. Clouet, “Hükümet, Jean-Marie Le Pen ve Marine Le Pen’in programını yürürlüğe koyuyor. Bu son derece utanç verici.” diyerek, bu iki siyasetçinin siyasi programının cumhuriyet karşıtı, yabancı düşmanı ve ırkçı olduğunu söyledi.

Fransa’nın başkenti Paris’te bir araya gelen göstericiler, Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’in göçmenlik yasa tasarısına karşı protesto düzenledi.

Yabancılar olağanüstü uygulamalara tabi tutulacak

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 2022’deki cumhurbaşkanı seçimlerinde rakibi Marine Le Pen’i engellemek bahanesiyle seçildiğini kaydeden Clouet, Macron’un bugün rakibinin fikirlerini almaya başlamasının tehlikeli olduğunu vurguladı. Cloueti, göç yasası yürürlüğe girdiği taktirde, vatandaşlar ve yabancıların aynı sosyal haklara sahip olamayacağını, yabancıların olağanüstü uygulamalara tabi tutulacağını anlattı.

“Yasa geçerse anneler de zor durumda kalacak”

Soyadını vermeyen Alman gösterici Maren, Fransa’da kaldığı 1 yıllık sürede kira yardımından faydalandığını belirtti. Maren, bu yasayla bu kira yardımına erişmek için yabancıların 5 yıl beklemesi gerekeceğini belirterek, özellikle çocuğunu tek büyüten anneler için bu durumun zor olacağına değindi. Alman gösterici, özellikle yabancı kadın ve öğrenciler için ayrımcı bulduğu bu yasanın “adaletsiz” olduğunu savundu.

Tartışmalı göç yasası

Parlamentoda 19 Aralık 2023’te onaylanan göç yasası, ülkede yaşayan yabancılara verilen kira desteğini ve aile yardımlarını bazı çalışma şartlarına bağlıyor. Yasaya göre, çalışan yabancılar Fransa’ya geldikten 3 ay sonra, çalışmayanlar ise 5 yıl sonra kira desteğinden faydalanabilecek. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş