Toplum

Avrupa’da 2023-2024 Cami ve Eğitim Merkezleri İçin İnfak Kampanyası Başladı

Avrupa Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği, eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek cami ve eğitim merkezleri projeleri için infak kampanyası başlattı.
17 Ocak 2024

Avrupa Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği (EMUG), dünyanın dört bir yanında bu yıl toplam 16 cami ve eğitim merkezinin yapımı için infak kampanyası başlattı. Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, Liechtenstein, Kırgızistan, Norveç, Ukrayna ve ABD’de inşa edilecek cami ve eğitim merkezleri için yardımda bulunmak isteyenler, EMUG’a infaklarını göndererek destek olabilecekler.

bağışlar internet sitesinden mümkün

Bağışta bulunmak isteyenler infaklarını EMUG’un banka hesaplarına transfer yaparak ya da kurumun internet sitesindeki ödeme sayfasından gerçekleştirebilecekler. Dernek, kampanyayı İslam’da infakın önemini açıklayarak duyurdu: “İnfak, birilerine bir şeyler verip onları geçindirme, Allah yolunda nafaka verip besleme, Allah yolunda harcama manalarına gelir. Dinimizde ise, en geniş manasıyla Allah rızası için yapılan her türlü harcama infak olarak değerlendirilir.”

“İnfak, medeniyet inşasına ve bekasına hizmet eder”

Dernek, ayrıca, dinen infak olarak kabul edilen yardımların neler olduğunu aktardı ve kampanyanın bireysel ve toplumsal hayata dokunan yönlerini belirtti: “Zekât, sadaka-i fıtır ve diğer bütün nafile sadakalar da infak kapsamına girer. Fakat zekât farz, sadak-i fıtır da vacip olduğu ve verilmesi belli kurallara bağlı olduğu için, bunların dışında kalan her türlü hayra ve harcamaya da infak denmiştir. İnfak, insan ruhunda bulunan yüce özellikleri harekete geçirir, nefsi arındırır, aklı irfana, kalpleri inanca açar, amelleri ihlas ve ihsana dönüştürür. İnfak, sosyal değişimin belirleyici dinamiklerinden biridir. İnfak, medeniyet inşasına ve bekasına hizmet eder.”

EMUG’UN Çalışmaları

Almanya’nın Köln şehrinde merkezi bulunan EMUG, Avrupa’da cami cemaati için kullanılan binalar satın alma ve bunların bakım ve inşasında yardımcı olma amacıyla 1985 yılında kuruldu. EMUG’un ana misyonları arasında, manevi ve mali kaynakların temini ile cami yapılarının korunması ve yenilenmesi yer alıyor. Kurum, Avrupa’daki Müslümanların dinî görevlerin yerine getirilmesi için temsili binalar inşa etmesinde yardımcı oluyor. Bu doğrultuda cami mimarisi alanında hem dış hem de iç mimari açısından İslam sanatını ve kültürünü de destekliyor.

İslami cemiyetlerin faaliyetlerini sürdürebilmeleri için cami binaları ve eğitim kurumları geliştirmelerine yardımcı olan dernek, son 30 yılda özellikle Almanya olmak üzere Avrupa’da cami veya eğitim ve kültür merkezi olarak kullanılan yüzlerce bina satın aldı. EMUG ekipleri, onlarca yeni inşaat ve yenileme projesi üzerinde çalışıyor, camilerin onaylanma sürecinde inşa edilişine kadarki sürece eşlik ediyor.

⇒ SİZ DE BURADAN BAĞIŞ YAPABİLİRSİNİZ ⇐

2023 PROJELERi

1. HALLE (SAALE)

CAMİ VE EĞİTİM MERKEZİ

BERLİN | ALMANYA

 

2. SINDELFINGEN

CAMİ VE EĞİTİM MERKEZİ

WÜRTTEMBERG | ALMANYA

 

3. EGGENFELDEN

ŞUBE VE EĞiTiM MERKEZi

GÜNEY BAVYERA | ALMANYA

 

4. DORTMUND

ANADOLU EĞİTİM KÜLLİYESI

RUHR-A ALMANYA

 

5. STADTHAGEN

CAMİ VE EĞİTİM MERKEZİ

HANNOVER | ALMANYA

 

6. NEU WULMSTORF

CAMİ VE EĞİTİM MERKEZİ

HAMBURG | ALMANYA

 

7. HENSIES IBN-ISiNA

ANADOLU İMAM-HATİP LİSESİ

BELÇİKA

 

8. AViGNON

BÖLGE VE EĞİTİM MERKEZİ

GÜNEY FRANSA

 

9. OYONNAX

İLKOKUL VE EĞİTİM MERKEZİ

ALPES | FRANSA

 

10. LYON

BÖLGE VE EĞİTİM MERKEZİ

FRANSA

 

11. AMSTERDAM

SELİMİYE EĞİTİM MERKEZİ

KUZEY HOLLANDA

 

12. LIECHTENSTEIN

CAMİ VE EĞİTİM MERKEZİ

ISViÇRE

 

13. KIRGIZISTAN

YURT VE EĞİTİM MERKEZİ

BİSKEK | KIRGIZİSTAN

 

14. OSLO

EĞİTİM MERKEZİ

NORVEÇ

 

15. LUTSK

EĞİTİM MERKEZİ

LUTSK | UKRAYNA

 

16. NEW JERSEY

BÖLGE VE EĞİTİM MERKEZİ

ABD

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş